Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди днес, че Алиансът проучва различни варианти как да подходи към нарушенията, които смята, че е извършила Русия на важен ракетен договор, но иска да избегне надпревара във въоръженията, предаде Асошиейтед прес.

На 2 февруари САЩ започнаха шестмесечен процес на излизане от договора за ракетите със среден обсег от 1987 г., настоявайки, че Русия нарушава споразумението с нова ракетна система. Москва отрича въоръжението да противоречи на договора и казва, че също ще напусне споразумението.

"Това е много сериозно. Ние няма да бързаме", каза Столтенберг в централата на НАТО в Брюксел, където министрите на отбраната от Алианса обсъждат какво да правят, ако страните излязат от договора.

Снимка: Reuters

"Нашият отговор ще бъде единен", заяви генералният секретар. "Той ще бъде премерен и отбранителен, защото не искаме нова оръжейна надпревара. И нямаме никакво намерение да разполагаме нови ядрени оръжейни системи с наземно базиране в Европа" каза Столтенберг.

Той заяви, че НАТО има "широк кръг от варианти, конвенционални и други", но отказа да ги посочи, предупреждавайки, че всякакви спекулации само биха засилили несигурността.

Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен не изключва възможността за разполагане на нови ядрени оръжия в Европа в отговор на заплахата от руски ракети, отбелязва ДПА.

Снимка: Reuters

"Тъй като сме в началото на обсъждането, е важно да не започваме да създаваме йерархии или да излизаме с индивидуални становища, а наистина да оставим всички възможности на масата", каза тя преди министерската среща в Брюксел.

Попитана дали изключва варианта за разполагане на ядрени оръжия, Фон дер Лайен отговори: "Говоря за широк кръг от мерки. Това означава да няма изключване, нито създаване на йерархии, нито включване, а наистина да използваме това време за обсъждане, за да можем да имаме разумно, интелигентно предложение на масата."