Законът за извънредното положение, който три десетилетия даваше на силите за сигурност на страната почти неограничена власт, вече не действа. Срокът за прилагането му изтече в полунощ на 31 май.
Въведен през 1981 година след убийството на президента на Египет Ануар Садат, законът даваше право на армията и спецслужбите да задържат заподозрени, независимо от положението им и да ги предават на военни съдилища.
Военните, които управляваха страната след свалянето на президента Хосни Мубарак през 2011 г., заявиха, че нямат намерение да продължават срока на действието му. Отмяната на извънредното положение беше едно от главните искания на демонстрантите, които се бориха срещу управлението на Мубарак.
Армията ще продължи да носи отговорност за защита на
националната сигурност и гражданите в този важен период в
историята на нашата страна до предаването на властта на
(граждански президент), имайки предвид края на извънредното положение и съгласно конституцията и закона, гласи комюнике на Висшия военен съвет.
В средата на юни в страната ще е проведе вторият тур на изборите за президент. Бившият премиер Ахмед Шафик ще се изправи срещу кандидата на "Мюсюлманските братя" Мохамед Морси.
Никой от кандидатите не бе подкрепен от абсолютно мнозинство на първия тур на изборите на 23 и 24 май.