Изтичането на телеграма на посланика на Берлин в САЩ, в която се изразява тревога от „плановете за отмъщение“ на Доналд Тръмп, накара германската дипломация да се стресне преди завръщането на републиканеца на власт, пише БГНЕС.
Според поверителната телеграма, разкрита от германския вестник „Билд“, пратеникът на Берлин Андреас Михаелис осъжда планираната от Тръмп „стратегия на максимално разрушаване“ за „предефиниране на конституционния ред“. Той е предупредил, че тя може да отслаби демокрацията в Съединените щати.
Тъй като Михаелис трябва да представлява германското правителство на встъпването в длъжност на Тръмп в понеделник, изтичането на телеграмата не би могло да дойде в по-неподходящ момент за Берлин.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
В телеграмата, за която се съобщава, че е изпратена до външното министерство миналия вторник, пратеникът заявява, че вижда новоизбрания президент на САЩ като човек, воден от „желание за отмъщение“.
Тръмп се стреми да „концентрира максимално правомощията“ в президентството, в ущърб на Конгреса и щатите, каза Михаелис.
Това „до голяма степен ще изсмуче“ основните демократични принципи на Съединените щати, пише в телеграмата.
Запитана за телеграмата, министърът на външните работи Аналена Бербок потвърди нейното съществуване.
„Разбира се, че посолствата пишат доклади, това е тяхната мисия, особено по време на смяна на правителството, за да знаем какво да очакваме...“, каза Бербок пред телевизионния канал ZDF.
„А американският президент вече обяви какво възнамерява да направи... и, разбира се, ние трябва да се подготвим за това.“
Консерваторът Фридрих Мерц, който е фаворит за канцлерския пост на изборите в края на февруари, се изказа остро за изтичането на информация. В обръщение към предизборно събрание той разкрива, че телеграмата е „пълна с всякакви критики и глупости за новоизбрания американски президент.
„Американският президент и неговото правителство не се нуждаят от това Германия да ги сочи с пръст“, добави той.
Мерц се представи като човек, който е по-подходящ за водене на преговори с бъдещата американска администрация. За разлика от него настоящият канцлер, социалдемократът Олаф Шолц, е по-критичен - особено към съюзника на Тръмп, технологичния милиардер Илон Мъск, и намесата му в изборите в Германия в полза на крайнодясната АзГ.
А предвид честите изказвания на Тръмп за заплахата от мита, Германия се опасява, че може да се окаже на фронтовата линия на евентуална търговска война между САЩ и ЕС. Всяко увеличение на налозите върху германския износ ще засегне Берлин в момент, когато най-голямата европейска икономика вече се задъхва.
В друго интервю, публикувано във в. „Билд“, Ларс Клингбайл, съпредседател на партията на Шолц, заяви, че макар Берлин „да трябва да работи добре с всяка американска администрация, първите признаци, които имаме, не са окуражаващи.
„Ще протегнем ръка на Доналд Тръмп“, бе цитиран той, но „трябва да сме наясно, че ако той я откаже, ще трябва да бъдем силни и да защитаваме интересите си“.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK