Ново изследване откри, че излагането на външна изкуствена светлина през нощта може да увеличи разпространението на болестта на Алцхаймер, особено при хора под 65-годишна възраст, пише британският „Гардиън“.

Изследователите, провели проучването, заявиха, че са открили взаимовръзки между районите в САЩ с прекомерно излагане на изкуствена светлина през нощта и разпространението на болестта на Алцхаймер.

В САЩ поне 19 щата са въвели законодателство, насочено към намаляване на светлинното замърсяване, но авторите на изследването твърдят, че въпреки това „нивата на светлина през нощта остават високи в много части на страната“.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Докато „уличните лампи, осветлението на пътищата и светещите знаци могат да възпират престъпленията, да правят пътищата по-безопасни и да подобряват озеленяването“, светлината води до „екологични, поведенчески и здравни последици“, обясняват още изследователите.

Те оценяват разпространението на болестта на Алцхаймер, като разглеждат средната интензивност на нощната светлина по щати и окръзи в САЩ от 2012 до 2018 г., използвайки данни за светлинното замърсяване, получени от спътник, и доклади за разпространението на болестта на Алцхаймер, предоставени от Националната здравноосигурителна програма на САЩ - Medicare.

Те също така включват в анализа си медицински данни за променливи, за които се знае или се предполага, че са рискови фактори за болестта на Алцхаймер.

Така отркиват, че изкуствената светлина през нощта е по-силно свързана с разпространението на болестта на Алцхаймер, отколкото „злоупотребата с алкохол, хроничното бъбречно заболяване, депресията, сърдечната недостатъчност и затлъстяването“.

При хората на възраст под 65 години излагането светлина през нощта е по-силно свързано с разпространението на болестта на Алцхаймер, отколкото всеки друг фактор на заболяването, разгледан в проучването.

Авторите казват, че се надяват изследването да даде възможност на хората да „направят лесни промени в начина си на живот“, като например да използват затъмняващи завеси или да спят с маски за очи.