Решението на президента Доналд Тръмп да намали по-голямата част от финансирането на САЩ за чуждестранна хуманитарна помощ може да доведе до повече от 14 милиона предотвратими смъртни случая до 2030 г.

Това сочат данни от изследване, публикувано в медицинското списание The Lancet. Една трета от застрашените от преждевременна смърт са деца, прогнозират изследователите.

Страните с ниски и средни доходи са изправени пред шок, „сравним по мащаб с глобална пандемия или голям въоръжен конфликт“, заяви Давиде Расела, който е съавтор на доклада.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Снимка: Getty Images

Администрацията на Тръмп взе на прицел това, което смята за „разточителни разходи“. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви през март, че над 80% от всички програми на Американската агенция за международно развитие (USAID) са били отменени.

Спорните съкращения, които бяха осъдени по целия свят от хуманитарни организации, бяха контролирани от милиардера Илон Мъск, който ръководеше инициатива за съкращаване на федералната работна сила.

Съкращаването на финансирането на USAID „рискува рязко да спре и дори да обърне две десетилетия напредък в здравеопазването сред уязвимите групи от населението“, се казва в изявлението на Расела, изследовател в Барселонския институт за глобално здраве.

Снимка: Getty Images

В доклада си Расела и колегите му изчисляват, че финансирането на USAID е предотвратило повече от 90 милиона смъртни случая в развиващите се страни между 2001 и 2021 г. Те моделират потенциалното въздействие върху смъртността, като приемат, че финансирането ще бъде намалено с 83% - цифрата, обявена от Рубио през март.

Изследователите предполагат, че съкращенията биха могли да доведат до „зашеметяващ“ брой от над 14 милиона предотвратими смъртни случая до 2030 г. Това включва и смъртта на повече от 4,5 милиона деца на възраст под пет години, допълват те.

USAID се разглежда като неразделна част от глобалната система за помощ. След обявяването на съкращенията други държави последваха примера на Тръмп, включително Обединеното кралство, Франция и Германия.

Снимка: Getty Images

Тези действия бяха широко осъдени от хуманитарните организации. Миналия месец Организацията на обединените нации заяви, че се сблъсква с „най-дълбоките съкращения на финансирането, които някога са засягали международния хуманитарен сектор“.

Според изявленията на Рубио през март все още има около 1000 оставащи американски програми, които ще бъдат управлявани „по-ефективно“ от Държавния департамент на САЩ и в консултация с Конгреса.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK