Израел обяви, че е отменил плана си за депортирането на африкански мигранти в Африка и е постигнал вместо това споразумение с Комисариата за бежанците на ООН да изпрати 16 250 от тях в западни страни, съобщи Ройтерс.

Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Канада, Италия и Германия са сред страните, които ще приемат африканци. Други мигранти, много от които търсят убежище, ще получат позволение да останат поне през следващите пет години в Израел.

Снимка: Reuters

Съдбата на около 37 хил. африкански мигранти се превърна в морална дилема за държавата, основана като убежище за евреите. Дясното правителство бе подложено на натиск от националистически настроените си избиратели да изгонят мигрантите, но планираната масова депортация предизвика критики от ООН и правозащитни организации.

През февруари израелските власти започнаха да раздават уведомления на около 20 хил. африкански мигранти от мъжки пол, че имат два месеца да заминат за трета страна в Африка, защото в противен случай ще бъдат вкарани в затвора. Израелското правителство бе предложило на мигрантите по 3500 долара и самолетен билет до безопасна дестинация – Руанда или Уганда.

Снимка: Reuters

Нетаняху каза, че Върховният комисар за бежанците на ООН се е съгласил да организира и финансира новия план, чието прилагане ще отнеме пет години.

Неговото правителство пък се ангажира за всеки напуснал мигрант да даде статут на временно пребиваващ на друг, т.е. на общо 16 250 души.

Говорител на комисариата потвърди, че има постигната сделка, но не даде подробности.

Същевременно Италия отрече да е засегната от споразумението между ООН и Израел. Германското министерство на вътрешните работи също заяви, че „не е запознато с конкретно искане, касаещо да се поемат грижите за бежанци, живеещи в Израел, по-специално произхождащи от африкански страни“.

В крайна сметка тази вечер Нетаняху обяви във „Фейсбук“, че замразява изпълнението на споразумението.

„Реших да отменя прилагането на това споразумение и да преосмислим условията“, написа той, допълвайки, че е взел предвид критиките към договорката.

Според израелското вътрешно министерство 42 хил. африканки мигранти, основно от Судан и Еритрея, живеят в Израел, от които половината – жени и деца, няма да бъдат са засегнати от този план. Тези мигранти са пристигнали основно след 2007 г., промъквайки се през Египетски Синай. По това време границата бе слабо контролирана. Оттогава обаче тя стана почти херметическа. Мигрантите са се настанили в бедните квартали на Тел Авив.