Разрешаването на израелско-палестинския конфликт или поне прекратяването на огъня изглежда все по-далечна перспектива. Бомбардировките продължават вече три седмици, а лидерите на двете страни направиха изявления, от които стана ясно, че няма да отстъпят от крайните си позиции.
„Израел трябва да е готов за дълга военна кампания в ивицата Газа”, предупреди в телевизионно обръщение в понеделник премиерът Бенямин Нетаняху, цитиран от АФП.
„Трябва да сме готови за дълга кампания, докато бъде изпълнена задачата ни. Няма да завършим тази операция без да сме неутрализирали тунелите, които „Хамас” използва за нападения срещу Израел”, подчерта Нетаняху.
Лидерът на палестинското движение Халед Мешаал пък отново настоя Израел да спре окупацията на палестинска земя, предаде АП. В интервю за Си Би Ес Нюз той заяви, че според него светът не се отнася безпристрастно към израелско-палестинския конфликт. „За съжаление, светът не обвинява израелците", заяви той. Мешаал допълни, че палестинците често трябва да чуват призиви за сигурността на Израел, и попита „защо не я дадете на палестинците".
На въпрос дали „Хамас” смята, че има единствено военно решение, той само отговори: „Като палестинец искам да бъда свободен. Искам да живея без окупация."
Петима палестински бойци, които се бяха доближили до кибуц в Южен Израел, бяха убити от армията. Жителите на кибуца Нахал Оз, близо до ивицата Газа, се затворили по домовете си, но армията убила петима палестински бойци, съобщи източник от израелските сили за сигурност.
В свое изявление въоръженото крило на „Хамас” - Бригадите „Езедин ал Касам” заявиха, че са убили „над десет израелски войници" при това нападение и че всичките им бойци се завърнали живи и здрави.
Преди това въоръженото крило на „Хамас” пое отговорността за ракетно нападение в друг кибуц в района на Ешкол, в което според израелски медии са убити четирима израелски цивилни.
Иран предложи на Египет съвместно да осъществяват доставки на хуманитарна помощ в Газа. Иранският външен министър Мохамад Джавад Зариф е разговарял по телефона с египетския си колега Самех Шукри и е подчертал важността на сътрудничеството с Египет за скорошно изпращане на хуманитарна помощ в Газа. Зариф е изразил готовност Иран да приеме в свои болници ранени палестинци. Шукри е подкрепи инициативата.
Сваленият египетски президент Мохамед Морси приветства „палестинската съпротива", показва съобщение в неговата страница във Фейсбук, цитирано от АФП. „Нашият принцип е да подкрепяме Палестина срещу окупатора, така че заставаме зад която и да била съпротива срещу всеки окупатор, който и да е той", посочва Морси, който бе свален от власт на 3 юли миналата година от армията.
Бан Ки-мун нарече лидерите „безотговорни”
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун настоя да се сложи край на насилието в ивицата Газа и обвини лидерите на Израел и „Хамас”, че са безотговорни и „морално неправи" за това, че допускат хората им да бъдат избивани, предаде АП.
Бан прикани израелския премиер Бенямин Нетаняху и лидера на палестинското движение Хамед Мешаал да проявят политическа воля и състрадателно водачество, за да се сложи край на страданията.
По-рано днес Съветът за сигурност на ООН призова за”незабавно и безусловно хуманитарно примирие" в ивицата Газа.
Бан заяви, че ивицата Газа е в критично състояние след системния обстрел на израелската армия, в който загинаха стотици цивилни. По негови думи това повдига „сериозни въпроси за пропорционалността на реакцията".
Бан Ки-мун настоя виновниците за престъпления в конфликта в ивицата Газа да бъдат съдени. Той уточни, че това на първо място се отнася до обстрела на Близкоизточната агенция на ООН за помощ на бежанците, за който палестинците обвиниха израелската армия.
Бан посочи, че към днешна дата в резултат на военната операция на Израел в ивицата Газа са загинали над 1000 палестинци, много от които - жени и деца. „Над 173 000 палестинци са потърсили убежище в обекти на Близкоизточната агенция на ООН за помощ на бежанците. Това са около 10% от населението на ивицата Газа", заяви генералният секретар на ООН.
Кери поиска разоръжаване на „Хамас”
Международните усилия за договаряне на примирие между Израел и палестинците в Газа трябва да доведе до разоръжаването на „Хамас”, настоя американският държавен секретар Джон Кери, който се прибра във Вашингтон късно снощи след едноседмична мисия в Близкия Изток в опит да прекрати боевете.
Той също подчерта, че трябва да бъде установено „безусловно хуманитарно примирие". „Това примирие би могло да бъде в чест на Рамазан Байрам, който започва сега и ще спре боевете, ще позволи внасянето на силно необходимите храни, лекарства и други доставки в Газа и ще даде възможност на Израел да отговори на заплахата, която напълно разбираме и която е реална, заплахата от тунелните атаки", заяви Кери.
„Смятаме, че импулсът, създаден от хуманитарно примирие, е най-добрият начин да започнем да преговаряме и да видим дали можем да установим трайно примирие, отговарящо на всички безпокойства", допълни американският топ дипломат. „Ние също така вярваме, че всеки процес за разрешаване на кризата в Газа по траен и смислен начин, трябва да води до разоръжаване на „Хамас” и на всички терористични групировки", допълни Кери.
„Опитваме да работим усилено, за да видим дали тези проблеми могат да бъдат разяснени по начин, позволяващ на Израел и Палестинската автономия и на другите замесени страни, работещи чрез египетската инициатива, да намерят начин да заглушат оръжията достатъчно дълго, за да могат да започнат преговори", изтъкна Кери.