В случай на извънреден миграционен натиск България ще изпрати 40 души по външните граници на Европейския съюз като част от новата Европейска агенция за граничен и брегови контрол. Това заяви Артис Пабрикс, докладчик на Европейския парламент.
Новата агенция, описвана като продължение на „Фронтекс“, но по-добре обезпечена и организирана, ще разполага с 1500 души, които в случай на нужда ще бъдат дислоцирани по външните граници на ЕС. Тя ще има и богата материална база, която също може да бъде използвана от страните членки при засилен миграционен натиск към границата.
Всяка държава ще изпрати в агенцията различен брой служители. България ще трябва да изпрати 40 души, а южната ни съседка Гърция – 50. При необходимост те ще бъдат изпращани на терен в рамките на до 5 дни. Материалната база на агенцията ще бъде разположена в рамките на между 5 и 7 дни.
Подпомагането на европейската агенция ще се случва със съгласието на държавата членка и когато тя го поиска. Дислоцирането на персонала и техниката ще се случва по три начина.
Без намеса във вътрешните работи
При обявяването на новата агенция преди няколко месеца редица медии я определиха като инструмент за намеса във вътрешните работи на държавите.
Днес стана ясно обаче, че в случай че дадена членка на ЕС откаже да се обърне към агенцията при проблем, комисия ще изпрати свое предложение на страната. Ако тя отново откаже, агенцията няма как да разположи екипи на нейната територия.
„Контролът и охраната на всяка държава е нейна отговорност и никой не може да разположи въоръжени сили или гранични служители без нейното изрично съгласие“, допълни Пабрикс. По думите му агенцията единствено ще подпомага действията на страните членки.
С кого ще работи агенцията
„Агенцията ще може да взаимодейства и с трети страни, които не са членки на ЕС, като така ще бъдем по-подготвени“, заяви Пабрикс.
България ще може да се възползва от новата агенция, въпреки че не е част от шенгенското пространство.
Очаква се тя да започне работа от есента на тази година.