Наистина ли е възможно в 48-милионната Испания никой, в това число и българите, да не купуват гласове?
Владислава Тричкова се срещна с криминалния репортера Оскар Фонсека от испанското издание El Pais.
Специализирани операции, арести, търговия с вот - нищо от това не е чуждо и на испанците.
„Обикновено арестите се правят малко преди самите избори и най-вече предишната седмица. Няма конкретна цена за купен вот. Може да се започне от 50-100 евро и се стига до около 150 евро. Има случаи, в които глас се продава срещу пакети памперси, купуване на храна и т. н. Купуването на вот не е скъпо“, каза Оскар Фонсека от El Pais.
За разлика от България, в Испания може да се гласува и по пощата. Но веднъж получили бюлетината, вотът може и да не е таен.
„Когато получите бюлетината, може да я дадете на човека, който ви е платил за този вот и той да го занесе в пощата. В Испания обикновено се купува вот по пощата“, допълни той.
И в Испания, както и в България, търговията с гласове обикновено се случва в по-малките и бедни райони.
„Обикновено в малките градчета и на общински избори. Това са изборите, на който 50 или 100 гласа могат да променят резултата. Тук в Мадрид, където има 4 млн. избиратели, не можеш да купиш милиони гласове. Няма да е рентабилно. Арестите по-скоро са изолирани. Миналата година на изборите знаем за 3 случая за цяла Испания“, допълни журналистът.
Купуват ли българи български гласове по време на избори.
От редакцията на El Pais отиваме на около 100 километра на север. В село с 5 хиляди жители, предимно наши сънародници. Казват ни, че не гласуват, защото няма секция.
Статистиката показва, че на последните български парламентарни избори до урните ни в Испания са отишли малко над 180 000 наши сънародници.