Европейската комисия настоява проектът "Южен поток" да премине процедура за изключване от обхвата на Третия енергиен пакет по модела на Трансадриатическия газопровод - ТАП (TAP). Това съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на информиран източник.
Двата газопровода пресичат територията на страни членки на Европейския съюз и на страни, подписали договора за енергийна общност. Член 36 от газовата директива на Третия енергиен пакет предвижда възможност за временно изключване от регулаторната практика на тръбите.
"Представители на Европейската комисия разглеждат варианта проектът "Южен поток" да бъде изключен от ограничителните мерки като единствено възможен", отбелязва източникът , посочвайки, че руската страна засега не е готова да се обърне към ЕК със заявка за предоставяне на изключение.
От Комисията уточняват, че "според процедурата, инициаторът на проекта трябва да подаде заявка за изключение от ограничителните мерки в упълномощен орган за държавно регулиране, като след това молбата бъде изпратена до Европейската комисия. За "Южен поток" не е била подавана заявка”.
Руското министерство на енергетиката потвърди, че не е изпращало документи в ЕК с молба да се разгледа въпросът за изключване на проекта "Южен поток" от действието на Третия енергиен пакет.
През май 2013 г. ТАП, който ще доставя азербайджански газ за Европа, бе освободен от принципа за разделение на собствеността (транспорт и продажба) и получи всички необходими разрешения от ЕК. Заявлението за него беше подадено през 2011 г.
Изключването на газопровод с руско участие от европейските разпоредби не би било прецедент – това е направено за „Северен поток”, който захранва Германия.
Това обаче е постигнато с цената на определени ангажименти на руската страна, които според наблюдатели тя би желала да си спести в случая с „Южен поток”.
Спорно е и доколко изключването на тръбата от Третия енергиен пакет е в действителност част от дневния ред на новата Европейска комисия. Още преди ескалацията на насилието в Украйна, ресорният комисар Йотингер изрази мнение, че „Южен поток” (който елиминира бившата съветска република от пътя на газа) може да бъде забавен заради политическата нестабилност.
От тогава насам Москва наложи санкции, които удариха земеделските производители в ЕС, Брюксел се готви да отреже достъпа до ключови за енергийните проекти технологии, а отношенията на Русия със западните страни са в една от най-ниските си точки от края на Студената война насам.