Италианският парламент ще бъде разпуснат само при липса на друга алтернатива - така президентът Джорджо Наполитано коментира своите възможни действия, след като министрите от партията на Силвио Берлускони напуснаха правителството.

Това хвърли страната в нов политически хаос, създавайки риск и за третата по големина европейска икономика.

Очаква се във вторник премиерът Енрико Лета да поиска от парламента вот на доверие за своя кабинет. Резултатът е непредвидим, защото някои от хората на Берлускони не са съгласни с оттеглянето и е възможно да подкрепят правителството.

Днес Наполитано се срещна с Лета в опит да намерят разрешение на кризата. Според анализатори президентът разполага с няколко възможни варианта. Един от тях е да натовари Лета да състави кабинет с една-единствена задача.

„Това ще бъде правителство с много ограничен мандат - да промени изборния закон и да състави нов бюджет, който трябва да бъде представен на 15 октомври. Ако този вариант отпадне, остава възможността за нови избори или за правителство на малцинството”, обясни проф. Джеймс Уолстън от Американския университет в Рим.

Новата политическа криза ще забави ключовите реформи в италианската икономика, която се бори с двугодишна рецесия, публичен дълг от 2 трилиона евро и 40% младежка безработица.

Това според Уолстън ще подаде негативен сигнал към световните пазари. „Има голяма вероятност през следващите седмици главните рейтингови агенции да понижат оценката си за Италия, което на свой ред ще намали и вероятността от привличане на чуждестранни инвестиции”, коментира професорът.

Европейската централна банка успокои инвеститорите, като увери, че пазарите са стабилни. За да поддържат това спокойствие обаче, Лета и Наполитано трябва да докажат, че са способни да се справят с кризата, коментира агенция „Ройтерс”.