Главата на Римокатолическата църква папа Бенедикт ХVІ твърди в най-новата си книга "Исус от Назарет: разкази от детството", публикувана в сряда, че Божият Син е роден няколко години по-рано от общоприетото вярване. "Грешката" в летоброенето е направена през XVI век от монаха, известен като Дионисий Ексигус, защитава тезата си Понтифът.

"Изчисляването на началото на нашия календар - въз основа на раждането на Исус - е направено от Дионисий Ексигус, който допуска грешка с отклонение от няколко години," пише папа Бенедикт XVI в книгата си, чиято продажба по целия свят започна с първоначален тираж от един милион копия.

"Истинската дата на раждането на Исус е била с няколко години по-рано."

Твърдението, че християнският календар се основава на погрешна представа, не е ново - множество историци вярват, че Христос е роден някъде между 7 и 2 г. пр. н. е. Но фактът, че съмненията в един от стожерите на християнската традиция са повдигнати от водача на католиците по света, е поразителен, коментира британското издание „Дейли Телеграф”.

Дионисий Ексигус, който е роден в Източна Европа, се счита за "изобретател" на съвременния календар и концепцията за летоброенето от Новата ера насам. Как монахът изчислява датата на раждането на Исус не е ясно. Библията не уточнява дата за раждането на Христос. Вероятно Дионисий основава изчисленията си на неясни препратки за възрастта на Исус в началото на мисията му и на факта, че той е бил кръстен по време на управлението на император Тиберий.

Рождената дата на Христос не е единственият спорен въпрос, повдигнат от папата в новата му книга. Понтифът твърди, че противно на традиционното схващане за сцената на Рождество Христово, реално няма волове, магарета или други животни при самото раждане на Исус.

Папа Бенедикт XVI затвърждава тезата за родното място на Христос, отхвърляйки аргументите на някои учени, които смятат, че той е роден в Назарет, а не във Витлеем.

В този ред на мисли и вярването, че Христос е роден на 25 декември, няма исторически достоверно основание. "Ние дори не знаем през кой сезон е роден Исус. Идеята за празнуването на неговото раждане през тъмната част от годината най-вероятно е свързана с езически традиции и зимното слънцестоене", заявява професорът по тълкуване на Светото писание Джор Бъртън за британския "Дейли телеграф".