Президентите на Китай и Тайван си стиснаха ръцете в началото на срещата си днес в Сингапур – първата от разделянето на континентален Китай и острова преди 66 г. след гражданската война, предаде Франс прес.

„Ние сме едно семейство, няма сила, която да ни раздели”, заяви китайският президент Си Цзинпин. Колегата му Ма Инцзю призова за взаимно зачитане след десетилетия враждебност и съперничество. „Макар това да е първата среща ние се чувстваме като стари приятели. Сега виждаме плодовете на помирението вместо на конфронтацията”, подчерта Ма.

От срещата не се очаква нито обща декларация, нито споразумение. Двете страни отказват да признаят официално взаимната си законност.

Китай гледа на Тайван като на част от своята територия, която трябва да бъде обединена, ако е необходимо – и със сила.

След като Мао Цзедун обяви преди 66 г. Китайската народна република, Тайван от своя страна успя да си изкове собствена идентичност. Това обаче е исторически пробив, който може да създаде „нови пространства за връзките“ между континента и Тайван, пише китайският проправителствен всекидневник „Глобал Таймс“.

В уводната статия, озаглавена „Скептиците показват своята ограниченост“, „Глобал Таймс“ критикува някои тайвански политици заради несъгласието им със срещата.

Тайван не е страна, се посочва в статията. Тайванското общество трябва да приеме реалността и да осъзнае, че никой в Тайван, никоя международна сила, включително САЩ, не могат да помогнат тази реалност да се промени.

Тайван загуби мястото си в ООН през 1971 в полза на Китай и едва 22 страни официално признават острова.