На втория тур на парламентарните избори вчера президентът Еманюел Макрон загуби абсолютното мнозинство в Националната асамблея, с което управляваше през първия си мандат.

Президентският блок "Заедно!" остава начело и взема 245 места в 577-местната Национална Асамблея.

Втори резултат постигна новосъздаденият съюз от крайната левица, левицата, зелените и комунистите, които ще разпологат със 131-о места.

Рекорден брой депутати във френския парламент ще има крайната десница - 89.

Традиционната десница се нарежда едва на четвърто място с 64-ма народни представители.

Коментарите са, че президентът Макрон сериозно подцени ситуацията преди тези парламентарни избори и не се ангажира достатъчно в кампанията. И докато едни приветстваха посещението му в Украйна преди дни, други остро го критикуват, че е загубил време между двата тура.

Резултатът е, че през следващите 5 години за всяка реформа ще трябва да се прави компромис, за да бъде гласувана. 

Новосъздаденият ляв съюз става първа опозиционна сила. Крайната левица, левицата, зелените и комунистите имат много различия помежду си, но заедно успяха да блокират президентско абсолютно мнозинство. 

По традиция всички досегашни министри, които вчера загубиха балотажа, ще трябва да напуснат постовете си.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google