Четиричленен екипаж от цивилни на борда на мисията Polaris Dawn на SpaceX отключи люка на своята капсула и влезе в историята като първата група непрофесионални астронавти, извършили космическа разходка, предаде Си Ен Ен.

SpaceX предава събитието на живо.

Астронавтите бяха на борда на Crew Dragon. Сред тях е милиардерът Джаред Айзъкман, който си поделя разходите със SpaceX за разработките на тази мисия.

И четиримата са със скафандри на SpaceX. Костюмите са впечатляващо инженерно постижение. Компанията проектира и разработи скафандрите само за две години и половина — специално за тази мисия.

Цялата транспортна капсула Crew Dragon беше разхерметизирана за двучасовото излизане в открития Космос, излагайки всички на опасната среда.

Айзъкман и Сара Гилис от SpaceX се редуваха да излизат за кратко през люка. Те изпробваха черно-белите скафандри, като движиха телата си в различни посоки. Космическата им разходка извън капсулата продължи около 20 минути.

И двамата обаче имаха непрекъснат физически контакт с Crew Dragon с ръка или крак, докосващи капсулата или прикрепената към нея опорна конструкция, която наподобява върха на стълба за басейн.

Пилотът Скот „Кид“ Потийн и инженерът Анна Менън от SpaceX наблюдаваха излизането в открития космос отвътре. Подобно на предишните полети на астронавти на компанията на Илон Мъск, и този ще завърши с приводняване край бреговете на Флорида.

 

Мисията вече постави рекорди, пътувайки по-далече в Kосмоса от всеки човек след края на програмата Apollo на НАСА преди повече от 50 години.

Смятани за една от най-рисковите части на аеронавтиката, космическите разходки досега бяха единствено приоритет на професионални астронавти.

Лошото време причини двуседмично закъснение на излитането на мисията Polaris Dawn. Екипажът се нуждаеше от благоприятни прогнози не само за изстрелването, но и за спускането дни по-късно.

Първото излизане в открития космос бе осъществено от Съветски съюз през 1965 г., последвано плътно от САЩ, за да стане днес редовна практика на екипажите на Международната космическа станция, припомня БТА.