Цепка, дълга близо 4 км – лавата най-накрая си проправи път към повърхността почти два месеца след засилената сеизмична активност в Исландия. Новото вулканично изригване е на мястото на стара система от кратери, която за последно изригва преди 2500 г.

Венета Хитрова, която познавате от серията материали „Исландски дневници“, разбира за случващото се късно през нощта, след като в медиите се появява информация за серия чести и плитки земетресения.

„От това, което видях на уеб камерите ми стана ясно, че това е много лава, която излиза наведнъж. При тъмната нощ с облачност червеното сияние от лавата беше видимо в небето още от Рейкявик“, разказва тя пред bTV.

Двамата със съпругът ѝ потеглят със семейния автомобил по посока изригването. Не са единствените – колона от автомобили се е отправила през нощта към мястото на новото изригване. В Исландия наблюдаването на изригващи вулкани е нещо нормално за населението.

Снимка: Венета Хитрова

В далечината пред тях – червеното сияние на лавата се вижда в облаците.

„С наближаването на мястото вече започнаха да се виждат и по-високите фонтани лава. Аз останах безмълвна“, казва Венета по време на разговора ни.

Снимка: Венета Хитрова

Всички автомобили отбиват в страни на магистралата, а хората излизат, за да наблюдават уникалната гледка.

Снимка: Венета Хитрова

„Докато снимах, няколко минути по-късно цепката се разтвори наляво и надясно буквално пред погледите ни. Небето и земята светнаха като новогодишна заря“, разказва Венета.

За всички става ясно, че малкото градче Гриндавик, което беше евакуирани преди месеци, е пощадено от лавата засега. Същото важи за популярната „Синя лагуна“, както и електроцентралата в близост.

Снимка: Венета Хитрова

„Остана ни само да се наслаждаваме на представлението на Майката Земя“, казва Венета.

Предупреждение за замърсяване

Властите в Исландия издадоха предупреждение, че изригването може да доведе до отделяне на отровни газове, които да замърсят атмосферата. Очаква се облакът да достигне столицата Рейкявик тези дни.

Снимка: Венета Хитрова

Миризмата на пепел и огън се усеща на около 30 км от изригването, казват местни.

За момента няма опасност от затваряне на въздушния трафик, тъй като изригването е разположено на голяма площ, а не е съсредоточено в един кратер.

Снимка: Венета Хитрова

Новата вулканична система е с име Свартсенги. След обследване от учените предстои да станат ясни и прогнозите – колко време е възможно да продължи новото изригване, накъде ще поеме магмата, трябва ли Исландия да се подготви за нещо по-сериозно.