Пред Общото събрание на ООН започна изслушването на кандидатите за поста генерален секретар на световната организация, сред които е Ирина Бокова.

С представянето на България - "държава с една от най-древните истории и култури", която е имала своите "славни моменти на толерантност", започна изслушването си в ООН Ирина Бокова.

Българската кандидатка за генерален секретар на световната организация направи краткото, стегнато и лаконично встъпително изложение на френски език, а след това мина на английски при отговорите на въпросите, като периодично преминаваше отново на френски и испански.

Българската кандидатка се спря на широк кръг от проблеми, някои от които познава особено добре от опита си като български политик в началото на прехода и от работата си като генерален директор на ЮНЕСКО.

Редом със свършеното от ООН по целите на хилядолетието тя изложи и своята визия за бъдещето на световната организация.

"Наясно сме и с новите предизвикателства, пред които сме изправени в наши дни - бежанци, конфликти, възхода на екстремисткото насилие, разрушаването на нашето наследство, надигащите се сили, които искат да ни убедят, че не можем да живеем заедно.

"За мен това е неприемливо. Като убеден мултикултуралист мисля, че ООН трябва да заложи днес на превенцията, мира, диалога, дипломацията, устойчивото развитие. Мисля, че всичко, от което се нуждаем днес е умението да живеем заедно и взаимно да се уважаваме", заяви Ирина Бокова.

В началото на днешния първи ден от изслушванията на кандидатите за генерален секретар на ООН председателят на Общото събрание на ООН Могенс Люкетофт каза, че идеалният кандидат за поста трябва да е независима и силна личност с морален авторитет, политически и дипломатически талант, добри управленски умения, предаде БТА.

Процедурата продължава до 14-ти април и е първа по рода си като слага край на практиката за непрозрачност в избора на първия човек в организацията. Изслушването е диалог в двучасови сегменти с встъпителни думи и въпроси с време за отговор до две минути.