Иран се е запасил с вносни стоки и твърда валута за "битка" срещу санкциите на ЕС, насочени към жизненоважния за страната петролен сектор. Наказанието влезе в сила от 1 юли.

Властите в Техеран все пак признаха, че мерките, целящи да окажат натиск върху ислямската република заради ядрената й програма, може да засегнат икономиката. Иранският вицепрезидент Мохамед Реза Рахими заяви, че страната се е запасила със стоки от първа необходимост, за да ограничи въздействието на ембаргото, удрящо по петролния и банковия сектор.

"Изправени сме пред най-тежките санкции и молим хората да помогнат на държавниците в тази битка", заяви на религиозна конференция Рахими. Той посочи, че "подлите санкции" може да предизвикат смут на пазара, но че иранската нация няма да бъде спряна.

Управителят на централната банка Махмуд Бахмани също заяви, че Иран има "планове" за справяне с ембаргото и достатъчно количество твърда валута, за да покрие нуждите си от внос. Той обаче не посочи подробности около плановете.

Междувременно иранският министър на петрола Ростам Газеми нареди на персонала си да се "мобилизира" срещу "незаконните санкции". Газеми заяви, че Иран ще устои на европейското петролно ембарго и тези санкции изобщо "няма да подействат" на страната.

ЕС наложи от днес пълно ембарго върху покупките и превоза на ирански петрол, който вече няма да се застрахова от европейските компании в бранша, покриващи 90 на сто от световния морски трафик на нефт.

Същевременно САЩ убедиха други големи клиенти на Иран, по-специално в Азия, да ограничат вноса на суров петрол от Иран, за да избегнат търговски и финансови наказателни мерки от страна на Вашингтон.