Последни новини

Ядрена централа затяга мерките за безопасност след смърт на служител заради менингит

Ядрена централа затяга мерките за безопасност след смърт на служител заради менингит

Над 37 000 заявления за гласуване извън страната до момента: Как се заявява желание за гласуване в чужбина?

Над 37 000 заявления за гласуване извън страната до момента: Как се заявява желание за гласуване в чужбина?

От Скандинавия до Коста Рика: Каква е тайна на щастието през 2026 г.?

Великобритания отвръща на атаките на Иран, след като бяха изстреляни балистични ракети срещу британски остров

160 ранени от иранските удари срещу ОАЕ

Жертва на Епстийн разкри как е примамвал жени в престъпната си схема

Цените на горивата излизат от контрол: Къде на Балканите плащат най-скъпо за бензин и дизел

Фолклор без граници: Ансамбъл „Лазарка“ пази българските традиции в Германия

Украйна като „държава в смартфон“: Как дигитализацията и един бесарабски българин променят страната?

Русия между санкции и петрол: Какво носи войната в Близкия изток?

Иран: Ръководителят на американската делегация напусна преговорите по ядрената програма в Рим

Преговорите, които започнаха през април, са най-високопоставеният контакт между враговете

Снимка: iStock

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  18:43 ч. 23.05.2025 г.

Иранското външно министерство съобщи, че ръководителят на американската делегация Стив Уиткоф е напуснал преговорите по ядрената програма в Рим, предаде АФП.

„Ръководителят на американския преговарящ екип напусна преди няколко минути поради графика на полета си“, каза говорителят на министерството Есмаил Бакаеи.

Ирански и американски преговарящи се срещнаха в Рим за пети кръг ядрени преговори, след публичен спор относно обогатяването на уран от Техеран.

Преговорите, които започнаха през април, са най-високопоставеният контакт между враговете, откакто САЩ се оттеглиха от историческото ядрено споразумение от 2015 г. по време на първия мандат на президента Доналд Тръмп.

След като се върна на поста, Тръмп поднови кампанията си за „максимален натиск“ върху Иран, подкрепяйки преговорите, но предупреждавайки за военни действия, ако дипломацията се провали.

Иран иска ново споразумение, което да облекчи санкциите, които разтърсиха икономиката му.

Четвъртият кръг от преговорите в столицата на Оман, Мускат, приключи с публичен спор относно обогатяването.

Уиткоф заяви, че Вашингтон „не може да разреши дори 1%“ обогатяване – позиция, която Техеран определи като червена линия, позовавайки се на правата си по Договора за неразпространение на ядрено оръжие.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

 

 

Най-четени
Най-нови