Иран съобщи, че е разредил или химически преобразувал повече 200 килограма обогатен уран, съгласно постигнатата в Женева сделка със световните сили миналия ноември, предаде Ройтерс.

"Съгласно споразумението със Запада, ние трябваше да разредим половината от 200-килограмовия запас от обогатен уран, а другата половина да превърнем в ураниев оксид", заяви ръководителят на иранската ядрена програма Али Акбар Салехи за арабоезичния канал "Ал Алам".

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) съобщи в месечния си доклад в четвъртък, че Иран е съкратил със 75 на сто запасите си от обогатен до 20 процента уран, припомни Франс прес. Съгласно условията на окончателното споразумение, което двете страни се стремят да сключат до юли, Иран трябва да приеме допълнителни ограничения по ядрената си програма, а световните сили са обещали да вдигнат санкциите срещу Техеран и да съдействат за изграждането на нови реактори.

Във връзка с напредъка си иранските власти вече се похвалиха, че са изгладили различията си с шестте световни сили по реактора за производство на плутоний в Арак. Реакторът, който тепърва трябва да бъде довършен, е основна причина за неразбирателство на преговорите, чиято цел е намиране на изход от задънената улица около ядрената програма на Техеран.

"Предложихме да произвеждаме само една пета от първоначално планираното количество плутоний и това бе прието добре от групата "5+1" (САЩ, Великобритания, Франция, Китай и Русия плюс Германия), заяви Салехи, допълвайки, че Арак не може да бъде закрит, тъй като Иран се нуждае да произвежда медицински изотопи за цивилни нужди.

Реакторът, който се намира на 240 км югозападно от Техеран, може на теория да осигури на Иран плутоний, който да даде алтернатива за произвеждането на атомна бомба. Техеран настоява, че този 40-мегаватов реактор, чийто строеж е следен от МААЕ, е изцяло с изследователска цел.