Парламентът в Багдад одобри състава на новия иракски кабинет на Хайдер ал Абади, в който освен шиити влизат и представители на малцинствените общности – сунити и кюрди, съобщиха световните агенции. Западът приветства новата власт в Багдад като предпоставка за стабилизиране на ситуацията и пробив в борбата срещу джихадистите.

Целта на рокадата беше да бъде заменен предишният премиер Нури ал Малики, който беше критикуван, че пренебрегва малцинствата, особено сунитите. Повечето важни постове в новото правителство все пак бяха получени от шиити или от хора, които вече са били част от върхушката. Ключовите постове – на вътрешен и отбранителен министър обаче още са свободни.

Президентът на САЩ Барак Обама се обади да поздрави Абади с избора за премиер на страната. За него новото иракско правителство е от основно значение за американските планове за справяне с "Ислямска държава”, коментират източници от Белия дом.

Освен продължаващите въздушни удари Обама залага на сътрудничество с други страни от Близкия изток, обучение и екипиране на иракската армия, кюрдските и сунитски сили за борба срещу радикалната групировка.

Държавният секретар Джон Кери от своя страна нарече новия иракски кабинет "крайъгълен камък" в стратегията за победа над джихадистите.

"Преодолявайки етническите и религиозните си различия, иракският парламент одобри ново и широко представено правителство. Правителство, което има потенциала да обедини всички общности в страната за създаването на един силен Ирак, и да даде на тези общности шанса да изградят едно бъдеще, каквото всички иракчани желаят и заслужават", коментира той.

Кери днес заминава за Близкия изток, за да търси съюзници за коалицията срещу "Ислямска държава". В рамките на обиколката си той ще посети Саудитска Арабия и Йордания, не е изключено да се отбие и в Ирак. Утре президентът Обама в обръщение към американците ще представи своята стратегия за борбата с джихадистите и ще се опитва да спечели подкрепа за плана си във Вашингтон.