Кюрдският лидер Абдуллах Йоджалан иска да види мира с Турция преди да умре. Това признание затворникът с доживотна присъда направи по време на среща с делегацията на прокюрдската Партия за мир и демокрация в затвора на остров Имралъ в Мраморно море.
Пред тримата депутати от партията Сърръ Сюрея Йондер, Алтан Тан и Первин Булдан водачът на кюрдските бунтовници признал, че е в добро здравословно състояние, но остарява, съобщават турските вестници „Миллиет” и „Хюриет”, цитирани от БТА.
В разговора Абдуллах Йоджалан споменал и за три писма, които ще изпрати чрез турското разузнаване до ръководните представители на Кюрдската работническа партия (ПКК) в планината Кандил в Северен Ирак и в Европа, до Партията за мир и демокрация и до турската общественост.
Според медиите в Турция писмата засилват надеждите за постигане на мир, защото в тях кюрдският лидер е набелязал график и пътна карта за разрешаването на военния конфликт чрез обявяване на примирие, изтегляне на кюрдските бунтовници от Турция и разоръжаване.
Йоджалан е посочил и при какви условия ще се осъществи всеки от тези етапи. Сред тях е освобождаването на кюрдските активисти, поставени под арест в рамките на процеса срещу Съюза на кюрдските общини - нелегална организация, която турските власти разглеждат като градско крило на ПКК.
Абдуллах Йоджалан е изразил очакване свобождаването на кюрдските активисти, които не са замесени в прояви на насилие, да стане възможно с приемането на 4-ия пакет с реформи в съдебната система, който бе внесен наскоро в парламента. В замяна на това той е поискал от ПКК да освободи държаните в плен 16 държавни служители, твърдят „Миллиет” и „Сабах”.
Бунтовниците от ПКК се борят за автономия на населената предимно с кюрди югоизточна част на Турция от 1984 г. Десетки хиляди души загинаха в сражения оттогава.
Преговорите между турските власти и кюрдския лидер започнаха в началото на януари 2013 г. Премиерът Реджеп Тайип Ердоган и самият Абдуллах Йоджалан изразиха желание за прекратяване на военните действия, които продължават вече три десетилетия, но взаимно си поставиха условия.
Две делегации от кюрдски депутати се срещнаха също с бунтовническия лидер, като целта на преговорите е ПКК да остави оръжието през пролетта. Кюрдската работническа партия се смята за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ.
Междувременно няколкостотин души протестираха в неделя в Истанбул срещу преговорите за мирно уреждане на кюрдския конфликт и срещата на депутатите с Йоджалан.
„Ние искаме уважение за турците", „Ние сме войници на Мустафа Кемал Ататюрк", скандираха демонстрантите, които преминаха по булевард Истиклял. „Обесете това копеле Йоджалан,” викаха протестиращите. Повечето от тях показваха знака на радикалната крайнодясна организация „Сивите вълци", а много от тях призоваха за оставка на правителството на Партията на справедливостта и развитието и на премиера Реджеп Тайип Ердоган.
Събитията съвпаднаха с първия ден от официалната визита на германския канцлер Ангела Меркел в Турция. Тя посети контингента от 320 германски войници, изпратени в южния турски град Кахраманмараш в рамките на мисия на НАТО с цел охрана на турската граница от евентуални атаки от Сирия с помощта на ракети „Пейтриът".
Меркел, която е в Турция по покана на премиера Реджеп Тайип Ердоган, е пристигнала в Газиантеп в неделя и с кола се е придвижила до Кахраманмараш. Вечерта тя е имала турстическа програма в Кападокия.
В понеделник германският канцлер ще се срещне с премиера Еродган, с президента Абдуллах Гюл и с представители на християнското малцинство. Според правителствени източници Меркел проявява интерес към процеса на изработване на нова конституция в Турция и към темата за свободата на словото. По време на разговорите й с турските ръководители ще бъдат обсъдени широк кръг теми - сътрудничеството в борбата срещу тероризма, нападенията срещу турски граждани в Германия от десни екстремисти, развитията в Близикя изток. Една от най-важните теми се очаква да бъде Сирия.