Границата между заклетите врагове Индия и Пакистан беше мирна, а двете страни преживяха „първата спокойна нощ през последните дни“.

Това съобщи индийската армия след изненадващото прекратяване на огъня през уикенда, предаде АФП.

Примирието беше договорено на 10 май след четири дни на ракетни, безпилотни и артилерийски нападения между двете страни, при които загинаха най-малко 60 души, а хиляди избягаха.

Това беше най-тежкото насилие от последния открит конфликт на ядрените съперници през 1999 г. и предизвика тревога в световен мащаб, че може да прерасне в пълномащабна война.

Първоначално имаше съмнения, тъй като двете страни се обвиниха взаимно в нарушаване на примирието само няколко часа след като то беше неочаквано обявено от президента на САЩ Доналд Тръмп в социалните мрежи.

„Нощта остана до голяма степен мирна в цялата страна, Кашмир и други райони по международната граница. Не са регистрирани инциденти, което бележи първата спокойна нощ през последните дни“, заяви индийската армия

Това беше и втората поредна нощ без стрелба или обстрел в Пунч – граничен град в частта от разделения Кашмир, администрирана от Индия.

Пунч беше един от най-засегнатите райони в последния конфликт. Най-малко 12 жители бяха убити, а повечето от приблизително 60 000 жители напуснаха домовете си.

На 11 маяй хората започнаха да се връщат в града, въпреки че мнозина все още се притесняваха, че прекратяването на огъня няма да продължи дълго.

Тревожната спирала на пълния конфликт започна преди зазоряване на 7 май, когато Индия започна ракетни атаки, унищожавайки „терористичните лагери“ в пакистанската част на Кашмир.

Това стана след нападението срещу туристи в администрирания от Индия Кашмир на 22 април, при което загинаха 26 цивилни.

Индия обвини Пакистан, че подкрепя нападението, но Исламабад отрече да е замесен и веднага отговори на ударите с тежък артилерийски огън.

Той твърди, че е свалил пет индийски изтребителя – нещо, което Ню Делхи не коментира.

Бойците засилиха операциите в Кашмир от 2019 г. насам, когато хиндуисткото националистическо правителство на индийския премиер Нарендра Моди отмени ограничената автономия на региона и го взе под пряко управление от Ню Делхи.

Разделеният Кашмир с мюсюлманско мнозинство се предявява изцяло от двете страни, които са водили няколко войни за територията след обявяването на независимостта им от Великобритания през 1947 г.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK