Преди около 150 години в древния град Харапа в днешния Пакистан е открит древен печат, съдържащ ръкопис, който лингвистите все още не са успели да дешифрират.
За да стигнат до истината възможно най-бързо, индийските власти са обявили награда от 1 млн. долара на всеки, който успее да я дешифрира, пише IFLScience.
Отбелязва се, че харапската писменост е изобретена от цивилизацията на долината на Инд, която се е появила в региона, обхващащ Северна Индия и Пакистан, преди около 5300 години. Известна със своите оградени градове, културата от бронзовата епоха процъфтява няколко века, преди мистериозно да изчезне.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Първият печат, съдържащ ръкопис на харапската писменост, е открит от основателя на Археологическата служба на Индия сър Александър Кънингам през 1875 г., припомня изданието. Каменната плоча е гравирана с изображение на бик, до който има две звезди и шест символа, които лингвистите никога не са успели да дешифрират.
Оттогава археолозите са открили няколко хиляди такива екземпляра, всеки от които изобразява централно животно и кратка последователност от символи, съобщава изданието. Най-често тези ръкописи се състоят от четири до шест знака. Изданието подчертава, че един от основните проблеми е, че харапската писменост не се намира в нито един известен многоезичен артефакт.
Следователно лингвистите не могат да сравняват ръкописите с други артефакти, пише БГНЕС. За да ускори процеса на дешифриране, индийския щат Тамил Наду обяви награда от един милион долара за всеки, който може да разбере какво означават символите в ръкописите на харапската писменост.
Изданието припомни, че подобна награда беше обявена през 2023 г. за всеки, който приеме „Предизвикателството на Везув“ и успее да дешифрира древната писменост върху поредица от овъглени свитъци от Херкулан.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK