Водещи световни икономисти направиха класация на най-ефективните и евтини начини за разрешаването на много от привидно непреодолимите проблеми в света, призовавайки за смяна на глобалните приоритети.

„Може и да не звучи привлекателно, но решаването на проблемите с диарията, глистите и недохранването ще донесат повече добро за бедните по света, отколкото други по-грандиозни интервенции”, каза Бьорн Ломборг, директор на Центъра за консенсус в Копенхаген.

Институтът представи резултатите от своя трети глобален Копенхагенски консенсус, в който водещи икономисти са помолени да работят по 10 от най-сериозните проблеми в света, за да предложат най-добрите инвестиции за решаването на тези проблеми.

Група експерти, включително четирима Нобелови лауреати, преглеждат предложенията и ги класират по това, кои биха имали най-голям ефект и „как да получим възможно най-много за парите си”, казва Ломборг пред АФП.

Датчанинът, станал известен с книгата си „Скептичният еколог”, настоява, че класацията е нужна, откакто политиците и хуманитарните организации често позволяват на ирационални емоции да определят как те да харчат парите за борба с бедността, запазването на биоразнообразието и борбата с природните бедствия.

Той подчертава, че фокусирането върху създаването на природни резервати и горски площи извън границите на развитието е „добра идея, но проблемът е, че тя често не проработва”.