Горната камара на полския парламент – Сенатът, одобри през изминалата нощ спорната реформа на Върховния съд, въпреки предупрежденията на ЕС, призивите на Вашингтон и масовите улични протести, предаде АФП.

Законопроектът, засилващ политическия контрол над Върховния съд, беше подкрепен от 55-има сенатори срещу 23 гласа против. Двама сенатори се въздържаха.

Сенатът е доминиран от управляващата консервативна партия „Право и справедливост“. В сряда текстът беше приет и от долната камара на парламента.

Проектозаконът дава правомощия на държавния глава и на правителството за намеса в работата на съдебната система и предвижда председателите на окръжните съдилища да бъдат назначавани от министъра на правосъдието.

По време на дебатите вчера, които продължиха 15 часа, из цялата страна имаше протести с десетки хиляди демонстранти.

Опозиционни сенатори държат надписи: „Независими съдилища“
Снимка: Reuters

След вота протестиращите пред парламента започнаха да скандират: „Позор“, „Предатели“ и „Демокрация!“. Около 200 души се бяха събрали и пред лятната вила на президента Анджей Дуда в Юрата на Балтийско море, за да го призоват да не подписва закона. Те скандираха: „Свободна европейска Полша“ и „Искаме вето“.

За да влезе в сила, текстът трябва да бъде подписан от Дуда, който също е от управляващата партия.

Той прие да се срещне с председателката на Върховния съд Малгожата Герсдорф в понеделник, 24 юли. В писмо до президента съдия Герсдорф призова за обективна и спокойна дискусия относно планираната реорганизация на съдебната система на страната. 

Държавният глава разполага с 21 дена, за да сложи подписа си, да наложи вето на закона или, ако има съмнения, да го прати в Конституционния съд.

Ако законът влезе в сила, Европейската комисия заплаши Варшава с тежки санкции и дори със замразяване на правото на глас в Европейския съвет.

Още два закона за съдебни реформи, гласувани на 12 юли, очакват подписа на Дуда.