От европейска гледна точка, темата за контрола върху огнестрелните оръжия изглежда относително ясна тема – конкретни хора в конкретни ситуации имат право да са въоръжени и във всеки друг случай говорим за нарушаване на закона, което трябва да се преследва и наказва от властите. Отвъд Океана, обаче, това какво имаш в кобура си е изключително комплексен въпрос, който включва в себе си народопсихология, политика и много пари.

Няма и как да е иначе, когато са замесени интересите на оръжейното лоби, партийци от целия спектър и правозащитници… а и освен това в ръцете на гражданите от поколения насам има огнева мощ, по-характерна за мащабите на армия. Очаквано, никой няма особено желание да отстъпва от своята позиция – особено когато правото на притежаване и носене на оръжие е защитено с Втората поправка на американската Конституция и за мнозина даже самият дебат по въпроса е ограничаване на права.

Снимка: iStock

Според изследователския център „Пю Рисърч“ мнозинството от притежателите на оръжие в САЩ – цели 74%, казват, че правото да го притежават е „от съществено значение" за тяхната свобода, докато само 44% смятат, че лекотата, с която хората могат законно да се сдобият с такова, допринася поне в малка степен за насилието с в страната. Оттук нататък разногласията само се увеличават, а на техния фон в Щатите ежегодно стотици хора умират при масови стрелби.

Плашещо или не днес в ръцете на американските граждани има над 393 млн. единици огнестрелни оръжия.

Откога в САЩ се говори за контрол на оръжията?

Най-известният и може би последен „голям” закон за контрол на оръжията е федералната забрана на нападателните оръжия, приета през 1994 г. след грандиозна политическа битка на Капитолийския хълм. Тя обаче е поучителна за трудностите при създаването на ефективна и политически приемлива забрана.

Снимка: iStock

Джо Байдън, тогава влиятелен председател на Сенатската комисия по правосъдие, е ключов поддръжник на забраната като част от голям закон за борба с престъпността, прокаран от президента Бил Клинтън. Тогава държавният глава го изтъква като победа над Националната асоциация на притежателите на огнестрелни оръжия (NRA), припомня „Уолстрийт Джърнъл” в обширен материал по темата.

Когато през 2004 г. се стига до препотвърждаване на забраната, тя не успява да събере необходимите гласове в Конгреса, въпреки че тогавашният президент – републиканецът Джордж Буш-младши, заявява, че ще я подпише, ако тя попадне на бюрото му.

Снимка: Getty Images

Днес защитниците на правата на оръжията и много от привържениците на контрола върху тях смятат забраната за неефективна и политически деструктивна. Критиците твърдят, че тя не е постигнала това, което е имала за цел – да ограничи продажбите на оръжията и най-вече на карабини тип AR-15. Според правителствени оценки преди забраната от 1994 г. американците са притежавали около 400 000 такива, а днес в частни ръце има около 20 млн. Надали е изненада, че именно такова оръжие често се оказва в ръцете на извършителите на въоръжени нападения с невинни жертви.

 

Какво направиха Обама и Тръмп по въпроса?

Точно след като Барак Обама и вицепрезидента му Джо Байдън спечелиха втория си мандат през 2012 г., страната претърпява една от най-тежките масови стрелби в историята си в началното училище „Санди Хук” в щата Кънектикът. Загиват общо 48 души, от които 22 деца. Тогава Обама предлaга строг контрол върху закупуването на оръжия и забрана на пълнителите с голям капацитет. Законопроектът обаче не успява да събере необходимите 60 гласа от Сената, за да бъде приет, припомня Ей Би Си.

След като определя контрола върху оръжията „най-голямото разочарование" на своето президентство, през 2016 г. Обама използва своите правомощия на държавен глава, за да прескочи Конгреса и подписва изпълнителни заповеди за затягане на някои вратички при закупуване на оръжие, но заповедите не довеждат до почти никакви осезаеми действия за ограничаване на масовите стрелби.

Снимка: iStock

През 2017 г. Сенатът на САЩ блокира наредбата на бившия държавен глава, която би попречила на около 75 000 души с психични разстройства да си купуват огнестрелни оръжия. Консервативни политици с подкрепата на NRA и други организации се противопоставят на мярката и насърчават Конгреса да предприеме процедура по анулирането ѝ. Малко след решението на Сената новоизбраният президент Доналд Тръмп подписва законопроект, с който окончателно отменя заповедта на предшественика си.

През своите 4 години в Белия дом Тръмп защитаваше позицията, че отговорното притежание на оръжие не е опасно за обществото – точно както мисли най-консервативната част от електората му, а също и дарителите на партията му от оръжейния сектор.

 

Какъв е планът на Байдън?

Изправен пред натиска за спешни действия след потока от масови стрелби през последните седмици в САЩ, президентът Джо Байдън осъди „епидемията“ от насилие с огнестрелно оръжие в страната и представи конкретни мерки за ограничаване на разпространението и придобиването на самоделни оръжия на пресконференция на 8 април, съобщи Си Ен Ен. 

Указът на Байдън идва ден, след като 5 души бяха убити при масова стрелба в Южна Каролина, а само часове след пресконференцията на президента стрелец уби 1 и рани други 6 души в Тексас. През март общо 18 души загинаха при две масови стрелби в Колорадо и Джорджия.

Една от предложените мерки има за цел да се бори с т.нар. „оръжия призраци”, както често биват наричани пистолетите и пушките, купени на части, сглобявани в домашни условия и нямащи сериен номер. Друга мярка предвижда промени, които да разрешат на отделните щати по-лесно да приемат закони, ограничаващи притежанието на огнестрелни оръжия, предаде „Франс прес”.

Байдън въведе новите мерки чрез изпълнителна заповед, което означава, че за тях не е нужно одобрение от Конгреса, но подобен тип действия са ограничени и най-амбициозните цели на американския президент все пак ще трябва да минат през Конгреса, отбелязва „Ройтерс”.

"Достатъчно молитви! Време за някакви действия", коментира настоящият президент.

Промяната няма да дойде, докато частите на пъзела са разделени. В деня, в който Байдън представи предложението си, щатът Тенеси (един от консервативните бастиони на САЩ – б.р.) узакони носенето на огнестрелно оръжие на публични места от граждани, навършили 21-годипна възраст, без разрешение от властите. В 31 от общо 50-те американски щати като цяло е разрешено свободното носене на огнестрелни оръжия, въпреки че и там влизането въоръжен на определени места е забранено, отбеляза ДПА.

 

Най-вероятно Сенатът няма да помогне

Действията на изпълнителната власт са насочени към изваждане на определени оръжия от ръцете на престъпниците и предотвратяване на насилието в общността, а високопоставен служител в администрацията предупреди, че това е само първоначален набор от действия, които новият президент предприема, отбелязва Си Ен Ен.

Но техният ограничен обхват за пореден път подчертават по-широкото предизвикателство на Байдън, тъй като той се изправя пред Сенат, равномерно поделен между републиканци и демократи.

Всяко действие, което Байдън иска да премине през Конгреса, разделен на две камари – Сенат и Камара на представителите, изисква 60 гласа, но при гласуванията вероятно ще се стигне до блокирането на всякакви нови мерки за контрол на оръжията, коментира Ей Би Си.

Снимка: Ройтерс

Трайни реформи за контрол на оръжията могат да бъдат постигнати само ако демократичните членове на Конгреса намерят консенсус – не само чрез преговори с колегите си от Републиканската партия, но и в рамките на собствената си група, която отдавна е разделена по този въпрос.

Очакваните остри спорове в Сената ще бъдат тест за намерението на Байдън да прокара своята политика по въпроса за разпространението на огнестрелни оръжия в САЩ, обобщи "Политико”.

 

Не война, а мир с правила

Кампанията в САЩ срещу огнестрелните оръжия, все по-актуална заради масови стрелби, неизбежно ще стигне до задънена улица, но изход има, пише в материал "Ню Йорк Таймс". Негов автор е видният активист на движението за контрол върху огнестрелните оръжия Дан Грос, ръководил от 2012 до 2017 г. кампанията „Брейди” за предотвратяване на насилието с огнестрелни оръжия.

Според него част управляващите повтарят едни и същи грешки и положението не се променя – хиляди загиват от огнестрелни рани в САЩ всяка година.

„Моделът е толкова познат, колкото и трагичен. Веднага след масова стрелба основното искане на някои политици и групите за контрол върху оръжията е налагането на федерална забрана върху тях. Медиите, които изглежда обръщат внимание на законите за тези оръжия само при масови стрелби, подсилват този призив с идеята, че пълната забрана на нападателните оръжия е най-добрият начин да спре този вид насилие. После темата за последната трагедия изчезва от заглавията заедно с надеждата за промяна във федералната политика”, отбелязва Грос.

Според активиста, за да се предотвратят всекидневните трагедии, трябва да се прекрати културата на война срещу огнестрелните оръжия. Грос предлага пет конкретни стъпки, които според него ще имат огромен ефект:

  • строго преследване на малкия процент оръжейни дилъри, които съзнателно допринасят за незаконната търговия;
  • промени в правилата за личните данни, така че да може сред хората с психични проблеми да бъдат определени тези, които са опасни за себе си и околните;
  • инвестиране в големи образователни кампании, предупреждаващи за опасността да притежаваш и носиш огнестрелно оръжие;
  • създаване на федерално лицензиран дилър на огнестрелни оръжия с определен лимит на продажбите;
  • установяване на сътрудничество между организациите за контрол върху оръжията и "пазителите" на Втората поправка.

Ако Конгресът приеме нова забрана за огнестрелните оръжия, тя може отново да предизвика ожесточена политическа борба, като същевременно не допринесе за повишаване на сигурността в страната и остави разочаровани и ядосани поддръжниците както на контрола върху оръжията, така и на правата върху тях, обобщава „Уолстрийт Джърнъл”.