От европейска гледна точка, темата за контрола върху огнестрелните оръжия изглежда относително ясна тема – конкретни хора в конкретни ситуации имат право да са въоръжени и във всеки друг случай говорим за нарушаване на закона, което трябва да се преследва и наказва от властите. Отвъд Океана, обаче, това какво имаш в кобура си е изключително комплексен въпрос, който включва в себе си народопсихология, политика и много пари.
Няма и как да е иначе, когато са замесени интересите на оръжейното лоби, партийци от целия спектър и правозащитници… а и освен това в ръцете на гражданите от поколения насам има огнева мощ, по-характерна за мащабите на армия. Очаквано, никой няма особено желание да отстъпва от своята позиция – особено когато правото на притежаване и носене на оръжие е защитено с Втората поправка на американската Конституция и за мнозина даже самият дебат по въпроса е ограничаване на права.
Според изследователския център „Пю Рисърч“ мнозинството от притежателите на оръжие в САЩ – цели 74%, казват, че правото да го притежават е „от съществено значение" за тяхната свобода, докато само 44% смятат, че лекотата, с която хората могат законно да се сдобият с такова, допринася поне в малка степен за насилието с в страната. Оттук нататък разногласията само се увеличават, а на техния фон в Щатите ежегодно стотици хора умират при масови стрелби.
Плашещо или не днес в ръцете на американските граждани има над 393 млн. единици огнестрелни оръжия.
Откога в САЩ се говори за контрол на оръжията?
Най-известният и може би последен „голям” закон за контрол на оръжията е федералната забрана на нападателните оръжия, приета през 1994 г. след грандиозна политическа битка на Капитолийския хълм. Тя обаче е поучителна за трудностите при създаването на ефективна и политически приемлива забрана.
Джо Байдън, тогава влиятелен председател на Сенатската комисия по правосъдие, е ключов поддръжник на забраната като част от голям закон за борба с престъпността, прокаран от президента Бил Клинтън. Тогава държавният глава го изтъква като победа над Националната асоциация на притежателите на огнестрелни оръжия (NRA), припомня „Уолстрийт Джърнъл” в обширен материал по темата.
Когато през 2004 г. се стига до препотвърждаване на забраната, тя не успява да събере необходимите гласове в Конгреса, въпреки че тогавашният президент – републиканецът Джордж Буш-младши, заявява, че ще я подпише, ако тя попадне на бюрото му.
Днес защитниците на правата на оръжията и много от привържениците на контрола върху тях смятат забраната за неефективна и политически деструктивна. Критиците твърдят, че тя не е постигнала това, което е имала за цел – да ограничи продажбите на оръжията и най-вече на карабини тип AR-15. Според правителствени оценки преди забраната от 1994 г. американците са притежавали около 400 000 такива, а днес в частни ръце има около 20 млн. Надали е изненада, че именно такова оръжие често се оказва в ръцете на извършителите на въоръжени нападения с невинни жертви.
Какво направиха Обама и Тръмп по въпроса?
Точно след като Барак Обама и вицепрезидента му Джо Байдън спечелиха втория си мандат през 2012 г., страната претърпява една от най-тежките масови стрелби в историята си в началното училище „Санди Хук” в щата Кънектикът. Загиват общо 48 души, от които 22 деца. Тогава Обама предлaга строг контрол върху закупуването на оръжия и забрана на пълнителите с голям капацитет. Законопроектът обаче не успява да събере необходимите 60 гласа от Сената, за да бъде приет, припомня Ей Би Си.
След като определя контрола върху оръжията „най-голямото разочарование" на своето президентство, през 2016 г. Обама използва своите правомощия на държавен глава, за да прескочи Конгреса и подписва изпълнителни заповеди за затягане на някои вратички при закупуване на оръжие, но заповедите не довеждат до почти никакви осезаеми действия за ограничаване на масовите стрелби.
През 2017 г. Сенатът на САЩ блокира наредбата на бившия държавен глава, която би попречила на около 75 000 души с психични разстройства да си купуват огнестрелни оръжия. Консервативни политици с подкрепата на NRA и други организации се противопоставят на мярката и насърчават Конгреса да предприеме процедура по анулирането ѝ. Малко след решението на Сената новоизбраният президент Доналд Тръмп подписва законопроект, с който окончателно отменя заповедта на предшественика си.
През своите 4 години в Белия дом Тръмп защитаваше позицията, че отговорното притежание на оръжие не е опасно за обществото – точно както мисли най-консервативната част от електората му, а също и дарителите на партията му от оръжейния сектор.