Европа попадна под засилен натиск да направи повече за стимулиране на икономическия ръст, след като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) предупреди, че кризата в еврозоната се е задълбочила и вече е най-сериозният риск за възстановяването на глобалната икономика.
В навечерието на срещата на върха в ЕС директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард добави своя глас към призивите за решителни стъпки в тази посока, след като американският президент Барак Обама настоя за повече координация в европейските усилия.
В последния си доклад ОИСР не промени прогнозата си за световния икономически ръст през тази година – 3,4%, но очакванията за растежа в еврозоната мръднаха в негативна посока. Според организацията икономиката в страните, използващи общата европейска валута ще се свие с 0,1%.
„Кризата в еврозоната се задълбочи напоследък и продължава да крие най-голям риск за световната икономика,” предупреди и главният икономист на ОИСР Пиер Карло Падоан, предаде Франс прес.
„Трябва да се направи повече в подкрепа на растежа”, каза Кристин Лагард на пресконференция в Лондон, като посочи, че това трябва да стане най-вече чрез структурни реформи, а не с мерки за стимулиране. Според нея бюджетното състояние на страните-членки нямало да го позволи.
Лагард предложи и по-добро разпределение на бюджетното бреме между държавите. Една от възможностите е в емитирането на еврооблигации. Германското правителство обаче се противопоставя категорично на този вариант.
Новият френски президент Франсоа Оланд, който настоява растежът да получи приоритет в мерките за борба с кризата, заяви, че е готов да постави всички въпроси за обсъждане по време на европейската среща в сряда (23 май). Държавният глава на Франция уточни, че това се отнася и за еврооблигациите.
Лагард намекна за подобно решение през януари, когато предложи да бъдат създадени „съвместни облигации”, което ще убеди пазарите в жизнеността на единната европейска валута.