Египетската централна избирателна комисия съобщи, че отлага обявяването на резултатите от балотажа на вота за президент на страната, защото се нуждае от допълнително време, за да прегледа над 400-те сигнали за нарушения, съобщава „Ню Йорк Таймс”.

Очакваше се след публично преброяване на гласовете Мохамед Мурси от „Мюсюлманско братство” да бъде обявен за следващият президент на Египет. Въпреки преднината му от около 1 млн. гласа обаче опонентът му Ахмед Шафик също се обяви за победител.

Шафик е бивш генерал от ВВС на арабската страна и беше последният премиер на Хосни Мубарак. Именно Шафик е подал жалба към избирателната комисия, обвинявайки „Мюсюлманско братство” в нарушаване на електоралния закон. Нарушенията включват предварително маркирани бюлетини, повтарящи се гласове и бюлетини от името на покойници.

Още преди края на вота членовете на Централната избирателна комисия, назначени по време то на Хосни Мубарак, наклониха везните в полза на Шафик. В телевизионни изказвания те изразиха непотвърдени предположения, че актимвисти на „Мюсюлманско братство” са нахлули в печатниците и предварително са маркирали бюлетините с името на Мурси, както и че може да прибягнат до насилие, ако загубят, коментира „Ню Йорк Таймс”.

Изненадващото забавяне на обявяването на резултатите нагнети напрежението между „Мюсюлманско братство” и военният режим в Египет.
В коментар за британския ежедневник „Индипендънт” международният анализатор Робърт Фиск твърди, че каквото и да стане, всъщност ще спечели армията – точно заради тези правомощия, които военните вече са си осигурили.

Според Фиск армията ще се намеси, за да „гарантира обществената сигурност” и ще управлява Египет, докато не реши да „коронова” нов президент.