Прекалено задлъжнелите хървати скоро ще получат възможността да обявяват "личен банкрут", който би бил спасение за голяма част от гражданите, съобщи хърватското министерство на правосъдието. Не е известна датата, на която ще бъде приет законът, който ще посочва условията и начина на обявяване на банкрут, но това не се очаква да стане преди есента.

По думите на председателя на Хърватското сдружение на синдикатите Озрен Матияшевич, около 10 000 хърватски граждани не могат да плащат дълговете си. По някои оценки техният брой е към 30 000.

Министерството изтъква, че търси идеите за личен банкрут в словенския и белгийския модел, защото са преценени като най-приемливи за хърватските условия. Словенският модел, възприет преди четири години, е най-добрият пример и за Матияшевич, който от няколко години, както и част от обществеността, се обявява за въвеждане на личен
банкрут.

Личният банкрут е последното решение, след като бъде установено, че не съществуват други възможности за излизане от задлъжнялостта. Мярката подразбира длъжникът да загуби за известно време самостоятелността си във воденето на личните финанси и да получи "финансов попечител", който да управлява цялото му имущество и сметки, докато не изплати всичките си дългове.

Известно време след това "финансовият попечител" ще контролира финансите на длъжника и може да ги управлява, особено ако и при какви условия лицето ще задлъжнява в бъдеще и докато не стане ясно, че е способно да продължи да води финансите си самостоятелно. Едва тогава банкрутиралият гражданин ще има право отново да поиска кредитна карта или заем от банка.

Личният банкрут би бил спасение за голям брой граждани, макар да не предвижда опрощаване на дълга, а създаване на условия за изплащането му, като се отчита възможността длъжникът все пак да запази приходите, достатъчни да покрива основните си нужди.