Бившият петролен магнат Михаил Ходорковски, помилван от руския президент Владимир Путин след 10 години в затвора, заяви в интервю за руската версия на списание "Ню таймс", че няма намерение да се занимава с политика или да се бори за връщане на активите от петролната компания ЮКОС, предаде Ройтерс.
Ходорковски казва също, че би се върнал в Русия, ако се увери, че след това ще може да пътува в чужбина.
Той обяснява, че в указа за помилването му няма поставени никакви условия, но все пак изпратил писмо до Путин, в което го информирал, че няма да участва в политиката или да води битка за активите на бившата си петролна компания.
Бившият шеф на ЮКОС замина за Берлин в петък с частен самолет веднага след излизането си от затвора.
В първите си интервюта по телефона Михаил Ходорковски обясни, че освен молбата си за помилване е писал и по-обширно писмо до президента Путин. Петролният магнат отрича да е признавал вината си по обвиненията, заради които беше зад решетките от октомври 2003 година.
Говорител на Кремъл по-късно коментира, че щом е имало молба за помилване, това автоматично означавало, че е имало вина. С освобождаването на Ходорковски са се ангажирали както бившият германски външен министър Ханс-Дитрих Геншер, така и бившия канцлер Герхард Шрьодер. Политическият анализатор и добър познавач на руската политика Александър Рар отблизо е следял операцията за освобождаването. Нарича я успех за германската тайна дипломация.
„Ходорковски е бил събуден в 2 часа през нощта. Началникът на лагера му е казал, че го освобождават, че може да замине за чужбина и го е попитал дали приема. Ходорковски е дал съгласието си. След това веднага е откаран с кола до града, където го е чакал хеликоптер. Отлита за Санкт-Петербург, където вече е пристигнал частен самолет и след час и половина каца на летище Шонефелд в Берлин”, заяви Александър Рар, политически анализатор.
По-късно днес в германската столица той ще даде пресконференция, на която се очаква да разкаже за бъдещите си планове. Мястото на пресконференцията е емблематичният Чекпойнт Чарли - пропускателният пункт между Източен и Западен Берлин по времето на Студената война.