Папа Франциск отслужи Великденска служба пред 150 000 вярващи във Ватикана, преди да отправи посланието си към града и към света (Urbi et Orbi).

Светият отец призова за солидарност с жертвите на вируса Ебола в Африка и разкритикува бедността и нехайството, довели до разпространяването на епидемията в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия.

В посланието си той призова воюващите в Сирия по случай Великден да имат смелостта да преговарят за мир, който хората от толкова дълго чакат. Франциск настоя воюващите страни да престанат да сеят смърт и да използват сила срещу беззащитното население и да открият достъп до необходимите хуманитарни помощи за бежанците.

На днешния Великден, който католици и православни празнуват заедно, главата на Римокатолическата църква отправи молитви за умиротворяване на Украйна. Той призова заинтересованите страни заедно с подкрепата на международната общност в дух на единство да попречат на насилието и да предприемат стъпки за умиротворяване.

"Молим те, Господи, да вдъхновиш инициативи за умиротворяване на Украйна, така че заинтересованите страни, подкрепяни от международната общност, да направят усилия, за да спрат насилието и да изградят в дух на единство и диалог бъдещето на страната", каза папа Франциск.

Съботно приветствие

По-рано по време на великденското бдение в базиликата "Свети Петър" в Рим, духовникът призова католиците да разнесат вярата "чак до краищата на Земята", съобщи АФП.

В своята проповед той каза, че Великден означава "нещо хубаво", даващо "нова сила на корените на нашата вяра".

Неговото послание припомни повтаряното му пожелание за католическа църква по-близка до обикновените хора, повече международна и по-малко самоконцентрирана във Ватикана.

Франциск призова вярващите да бъдат и "свидетели" на възкресението на Христос, като добави: "Това не е крачка назад , това не е носталгия. Това е да се върнем към първата любов, за да получим огъня, който Исус запали по света, и да го донесем до всички, чак до края на Земята".

По време на съботната церемония папата извърши някои от тайнствата на християнското посвещение на десет души между 7 и 58 години от Италия, Беларус, Сенегал, Ливан, Франция и Виетнам.

Вечният град се подготвя и за тълпа от поклонници следващата неделя, когато ще бъде канонизирането на Йоан XXIII и Йоан Павел II.