Хиляди протестиращи се включиха в първомайските демонстрации във Франция, осъждайки мерките за икономии на правителството, и призовавайки президента Франсоа Оланд да "смени курса". Оланд скоро ще отбележи първата си годишнина в Елисейския дворец на фона на силното разочарование в страната, причинено от задълбочаването на икономическите проблеми.
Безработните във Франция се увеличиха до рекордните 3,2 милиона души през март, припомня ДПА. Много от някогашните поддръжници на президента сега го обвиняват, че не е изпълнил предизборните си обещания да даде приоритет на икономическия растеж пред мерките за икономии.
В отворено писмо до Оланд миналата седмица Тиери Льопан, лидерът на най-големия френски синдикат Обща конфедерация на труда, припомни кампанията на президента "Промяна сега", отбелязвайки, че "за работниците нищо не се е променило към по-добро".
Хиляди активисти на френския крайнодесен Национален фронт (НФ) излязоха на отделна демонстрация в Париж, следвайки своята председателка Марин льо Пен, която заема челни позиции в анкетите на фона на изострящата се икономическа криза и спадналия рейтинг на кабинета, предаде Франс прес. "Оланд - в оставка", "Синьо-бяло-червено - Франция за французите", "Ние сме си у нас", скандираха националистите, току припалвайки димки със син и червен пушек под облак от развети национални знамена.
Както винаги на 1 май те положиха венец пред статуя на Жана д'Арк - католическа светица, в която крайнодесните виждат символ на националната гордост заради победите на френските сили под нейно ръководство в битки с английската войска през 15-и век.
Година след като събра 17,9 на сто от гласовете в последната президентска надпревара, Марин льо Пен излиза напред в три проучвания сред бъдещи гласоподаватели, достигайки 21, 22 и 23 процента - изравнява се с президента Франсоа Оланд или го изпреварва, констатира АФП.
При днешната рекордна безработица и крайно тежкото положение на изпълнителната власт "НФ остава само да изчака - конюнктурата работи за тях", изтъква политологът Жан-Ив Камю, сътрудник на Института за международни и стратегически отношения "Ирис".
Съответно, стратегията на Марин льо Пен "е просто да разчита, че политическият климат, икономическото и социалното положение ще се влошават" през периода до общинските и европейските избори през 2014 година, добавя експертът.
Темата за излизане на Франция от еврозоната бе призната за недостатък на президентската кампания на Льо Пен, но председателката на НФ отново тръгна на война срещу ЕС, станал символ на въздържание и ограничения и неведнъж настоя за референдум, който чисто и просто да сложи край на ЕС. Алтернативният й проект все още тъне в мъгла, но Марин льо Пен планира да се възползва от спада в одобрението за Европа сред обществото и да превърне европейските избори идната пролет в голям референдум, насочен срещу Брюксел, отбелязва АФП.