Хиляди демонстранти излязоха днес по улиците на Мадрид по призива на синдикални и граждански организации, за да протестират срещу политиката на драстични икономии на
правителството и да издигнат множество искания, предаде АФП.
Към шествието се присъединиха и професионални организации на служители в образованието и здравеопазването, призовавайки за защита на държавния сектор.
Две години след идването на власт на дясното правителство на Мариано Рахой, демонстрантите издигнаха начело на колоната плакат с надпис: „Съд за банките. Да спасим държавния сектор, пенсиите, хората".
Нападките бяха насочени срещу банковия сектор, който допринесе за затъването на страната в кризата през 2008 г. След идването си на власт в края на 2011 г., правителството на Мариано Рахой подложи Испания на безпрецедентни драстични икономии с цената на болезнени жертви.
Две години по-късно, страната едва успя да се върне към растежа, но остава в тежка социална криза с близо 26% безработни. Тази година обаче социалните протести станаха по-умерени в сравнение с големите демонстрации през 2011 г. и 2012 г. в цялата страна.
Движението на Възмутените също призова за демонстрация, но с друг сборен пункт - площад „Еспаса", където природозащитната организация „Грийнпийс” е издигнала на фасадата на голяма празна сграда жълт бандерол с площ 315 квадратни метра с надпис : „Не на закона против демонстрациите". Плакатът е насочен срещу проектозакон за сигурността, подготвен правителството и критикуван от левицата, че представлява план за „граждански репресии".
Текстът предвижда големи глоби, достигащи 600 000 евро при неразрешени демонстрации, каквито бяха повечето акции на възмутените през последните две години.