Броят на загиналите във френската територия Майот от циклона "Чидо" е „няколкостотин“ и може да стигне до хиляди, каза висшият правителствен служител на острова пред местна телевизия в неделя.

Франция насочи спасителни екипи и доставки към своя до голяма степен беден отвъдморски департамент в Индийския океан, който претърпя голямо разрушение, съобщи "Асошиейтед прес".

„Мисля, че има няколкостотин загинали, може би ще се доближим до хиляда. Дори хиляди...“, каза префектът на Майот Франсоа-Ксавие Бювил пред телевизионната станция Mayotte la 1ere.

По-рано той каза, че това е най-лошият циклон, ударил Майот от 90 години.

Бювил каза, че е изключително трудно да се получи точен брой смъртни случаи и наранявания, след като Майот беше ударен от интензивния тропически циклон в събота, причинявайки големи щети на обществената инфраструктура, включително летището, изравнявайки кварталите и спирайки доставките на електричество.

Френското вътрешно министерство потвърди най-малко 11 смъртни случая и повече от 250 ранени по-рано в неделя, но каза, че се очаква те да се увеличат значително.

Майот в югозападната част на Индийския океан край бреговете на Африка е най-бедният остров на Франция и най-бедната територия в Европейския съюз. Има население от малко над 300 000 души, разпръснати на два основни острова.

Бювил каза, че най-лошото опустошение е било наблюдавано в бедните квартали с метални бараки и неофициални структури, които бележат голяма част от Майот. Позовавайки се на официалния брой на загиналите досега, той каза, че „тази цифра не е правдоподобна, когато видите изображенията на бедните квартали“.

Снимка: Reuters

„Мисля, че човешките жертви са много по-големи“, добави той.

 Майот пое основната тежест на "Чидо"

"Чидо" взриви югозападната част на Индийския океан в петък и събота, като засегна и близките острови Коморски острови и Мадагаскар. Майот обаче беше директно на пътя на циклона и пое основната тежест. Чидо донесе ветрове със скорост над 220 км/ч (136 мили/ч), според френската метеорологична служба, което го прави циклон от категория 4, вторият най-силен в скалата.

По-късно "Чидо" стигна до Мозамбик в континенталната част на Африка и имаше опасения за повече от 2 милиона души в северната част на страната, които биха могли да бъдат засегнати, според властите там.

Френският президент Еманюел Макрон каза, че неговите мисли са с хората от Майот и министърът на вътрешните работи Бруно Ретайло трябваше да пътува до Майот в понеделник. Той предупреди в събота вечер след спешна среща в Париж, че броят на жертвите „ще бъде висок“, докато новият премиер Франсоа Байру, който встъпи в длъжност в петък, каза, че инфраструктурата е била сериозно повредена или унищожена в Майот.

Папа Франциск отправи молитви за жертвите по време на посещение в неделя на френския средиземноморски остров Корсика.

Франция иска да отвори въздушен и морски мост до Майот

Спасители и пожарникари бяха изпратени от Франция и близката френска територия Реюнион, а доставките също бяха доставени бързо с военни самолети и кораби. Повредата в контролната кула на летището означаваше, че само военни самолети можеха да долетят.

Патрис Латрон, префектът на Реюнион, каза, че властите имат за цел да създадат въздушен и морски мост от Реюнион до Майот. Още около 800 спасители трябваше да бъдат изпратени през следващите дни и повече от 80 тона провизии бяха докарани със самолет или на път с кораб. Някои от приоритетите бяха възстановяване на електричеството и достъпа до питейна вода, каза Латрон.

Снимка: Reuters

Френското вътрешно министерство съобщи, че 1600 служители на полицията и жандармерията са били разположени, за да „помогнат на населението и да предотвратят потенциални грабежи“.

В някои части на Майот цели квартали с метални бараки и колиби бяха изравнени със земята, докато жителите съобщаваха, че дървета са били изкоренени, лодки са обърнати или потънали и много райони са били без електричество.

Циклонът връхлита Северен Мозамбик

"Чидо" продължи източната си траектория и към Северен Мозамбик, където продължи да причинява сериозни щети, докато по-навътре в Малави и Зимбабве, които нямат излаз на море, предупредиха, че може да се наложи да евакуират хора поради наводнения.

В Мозамбик УНИЦЕФ каза, че провинция Кабо Делгадо, където живеят около 2 милиона души, е първият засегнат регион и много домове, училища и здравни заведения са частично или напълно унищожени.

Говорителят на УНИЦЕФ в Мозамбик Гай Тейлър каза, че общностите са изправени пред перспективата да бъдат откъснати от училища и здравни заведения в продължение на седмици и властите в Мозамбик предупредиха, че има голяма опасност от свлачища.

От декември до март е сезонът на циклони в югозападната част на Индийския океан, а Южна Африка беше ударена от поредица от силни циклони през последните години. Циклонът Идай през 2019 г. уби повече от 1300 души, предимно в Мозамбик, Малави и Зимбабве. Миналата година циклонът Фреди остави над 1000 мъртви в няколко страни в Индийския океан и Южна Африка.

Циклоните носят риск от наводнения и свлачища, но също така застоялите водни басейни могат по-късно да предизвикат смъртоносни огнища на болестта, предавана по водата, холера, както и треска от денга и малария.

Проучванията показват, че циклоните се влошават поради изменението на климата. Те могат да оставят бедните страни в Африка, които допринасят малко за глобалното затопляне, да се налага да се справят с големи хуманитарни кризи, като подчертават своя призив за повече помощ от богатите нации за справяне с въздействието на изменението на климата.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK