Хилари Клинтън напуска днес американската дипломация убедена, че е излъскала имиджа на Америка и е преобразила външната й политика - достатъчно козове за участие в надпреварата за Белия дом през 2016 г, се казва в преглед на управлението й във Франс прес, цитирани от БТА.
Ръководителката на американската дипломация напуска сцената на върха на популярността си. Въпреки че множество анализатори отчитат професионалните й качества, енергия и лично обаяние, с които защитаваше ценностите и интересите на първата световна сила обаче, те изпитват трудности да свържат името й със конкретни значителни лични успехи или шумни провали.
Време за похвали и равносметки
Във времето за похвали за свършената работа, блестящата юристка, която беше първа дама, сенатор и кандидат на първичнитеизбори на демократите за президентските избори през 2008 г., си осигури единодушни хвалебствия през последната си седмица на поста. С Клинтън се разделяха на прощални приеми, кипящи от овации от страна на екипа й, множество конференции, интервюта в медиите и включително общо интервю с президентът на САЩ Барак Обама. В рамките на разговора той я нареди "сред най-добрите държавни секретари" в историята на САЩ.
Хилари Клинтън довери, че "с натежало сърце" се разделя с администрация от 70 000 души.
По думите й тя е извънредно горда, че е била говорителка на своята "незаменима нация", на една "Америка, която днес е по-силна у дома и по-уважаване по света", благодарение на "различния подход в дипломацията". Тя припомни наследството от президента Джордж Буш, когато Обама й повери Държавния департамент през януари 2009 г.: "Две войни, икономика в състояние на свободно падане, рушащи се съюзи, сринато дипломатическо влияние и множество въпросителни по света за ценностите на Америка".
Съживяването на една дипломация
Четири години по-късно, тя изтъкна, че е "съживила американската дипломация, укрепила съюзите на страната и е допринесла за изтеглянето от Ирак, а скоро и от Афганистан, за ликвидирането на Бин Ладен, интервенцията в Либия, подкрепата за Арабската пролет, поставянето в изолация на Северна Корея и Иран, възстановяването на баланса по отношение на Азия и укрепването на връзките с Европа, Латинска Америка и Африка.
С рекордните 112 посетени държави, обожавана в Косово, Камбоджа, Индия или Малави, тази последователка на "дипломацията на убеждаването" (. . .) напомня рокзвезда с желанието си да се афишира навсякъде, помагайки на президент, който няма нито време, нито желания да го прави като нея", казва Индик, експерт в института "Брукингс".
Хилари Клинтън си тръгва от поста без да е обвързала името си със значително дипломатическо постижение. Причина за това според професор Арън Дейвид Милър от "Уилсън сентър", причина за това е Барак Обама, който й е дал твърде малко възможности и "никога от Ричард Никсън насам президентът не е имал по-голям контрол върху външната политика".
Тя обаче се оттегля много по-популярна от своя президент - с 69 процента обществено одобрение, убеждавайки още повече Вашингтон във вероятността да се кандидатира за президентските избори през 2016 г. Тази седмица тя увери, че за момента единствената й грижа е "да си навакса 20-те години пропуснат сън".
"Реши ли да се кандидатира, на първичните избори ще е непобедима", казва дипломатът, който, при все това, вижда "две пречки" за включването й в надпреварата: "политическото петно след атентата в Бенгази, и здравето й".
На 65 години г-жа Клинтън призна, че е изтощена и прекара Нова година в болница заради тромб в кръвоносен съд в главата вследствие на мозъчно сътресение.