Може ли хапче наистина да имитира всички полезни ефекти на физическите упражнения? Човек би си помислил, че е така, ако се съди по някои от историите за вещества, които „биха могли да направят ходенето на фитнес ненужно“, пише Гардиън.

Преди няколко седмици изследователи в Дания обявиха, че лекарство, наречено LaKe, „привежда тялото в метаболитно състояние, съответстващо на бягане на 10 км с висока скорост на празен стомах“.

Дори ако едно хапче може да възпроизведе част от това, което упражненията правят за нас, колко полезно е това всъщност?

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Първо: най-общоприетият термин за лекарства като LaKe е „миметици“, защото това, което те правят, е да имитират биологичните ефекти на тренировката, без да е необходимо действително да се потим.

Идеята съществува от известно време: през 2008 г. Институтът „Салк“ в Сан Диего запозна света с лекарство, наречено GW501516 (накратко 516), което сигнализира на ключови гени да изгарят мазнини вместо захар, като помага на тестовите субекти гризачи да тичат по-дълго, без да се удрят в прословутата стена.

При по-късни тестове двойка гризачи, наречени Couch Potato Mouse и Lance Armstrong Mouse, отглеждани на една и съща диета с мазни и сладки гранули, извършват една и съща ежедневна физическа активност, но на Lance Armstrong Mouse е приложена доза 516 - и тя значително повишава издръжливостта си, като същевременно остава много по-слаба от контролния си събрат.

Вариант на 516 бързо се озова на черния пазар като забранен допинг агент, известен като Endurabol, и Световната антидопингова агенция издаде предупреждения към спортистите, че той е опасен - но вече се разработваха много други миметици.

Съединението 14, обявено за първи път през 2015 г., започва разработката си като начин за лечение на други заболявания, преди изследователите да открият, че то може да намали нивата на кръвната глюкоза на гладно, да подобри глюкозния толеранс и да насърчи загубата на тегло при затлъстели мишки.

Оттогава насам сме свидетели и на изследвания върху Lac-Phe, химично вещество, което обикновено се произвежда в организма при тренировки за съпротива, и нова молекула, известна като SLU-PP-332, която повишава метаболизма и издръжливостта, като помага на гризачи да бягат с 50% по-дълго, отколкото са можели преди.

Според водещия изследовател, последният казва на скелетната мускулатура да направи промени, които обикновено се предизвикват от тренировките за издръжливост. Това може да помогне на хората, които спазват диети, да запазят мускулната си маса по време на загуба на тегло, или на възрастните хора да избегнат саркопенията, тъй като телата им реагират по-слабо на упражненията.

LaKe все още е в етап на разработване на изследване върху плъхове, така че не е сигурно, че резултатите ще се пренесат върху хора. Но изглежда, че той първо предизвиква бърз прилив на лактат в организма - имитирайки ефекта, който обикновено се наблюдава след високоинтензивни упражнения - и след това по-постепенно увеличаване на химикал, наречен бета-хидроксибутират (BHB).

BHB е кетон или химично вещество, синтезирано в черния дроб от мастни киселини, за да осигури на организма енергия, когато няма достатъчно глюкоза - откъдето идва и понятието „бягане на празен стомах“.

Тези две промени изглежда намаляват нивото на свободните мастни киселини в кръвта и потискат апетита - ефекти, които се очакват от тренировките на гладно (трениране без предварително хранене), и биха могли да помогнат за намаляване на риска от заболявания като сърдечни болести, инсулт и диабет тип 2 в дългосрочен план.

И отново при плъхове изглежда, че хапчето не показва признаци на токсичност - за разлика от ранните версии на 516, които са насърчавали бързия растеж на раковите клетки при тестовите си субекти - гризачи. Обещаващи неща, но дали наистина е толкова просто?

Трудно е да се каже.

Упражненията влияят на почти всички системи на организма, често по сложни начини, които все още не сме разбрали (най-голямата изследователска програма, посветена на разбирането на въздействието им на молекулярно ниво, в която участват почти 2600 доброволци, все още продължава).

Заедно, много от горепосочените лекарства могат да бъдат в състояние да имитират всеки един от тези фактори - може би да работят в комбинация с вече одобрени от правителството интервенции като Ozempic, за да насърчат множество ползи. Но всяка добавка има ограничения: физическите упражнения са преживяване за цялото тяло, с последващи ефекти, които включват всичко - от подобрена костна плътност до по-добър сън.

Те подобряват настроението и самочувствието, като същевременно намаляват стреса, и изглежда имат качества, които предпазват от деменция. Всички тези въздействия са резултат от сложни взаимодействия между множество биологични ефекти - но дори науката да успее да ги имитира с хапчета, ще бъде много по-трудно да се пресъздадат психологическите предимства на бягането на 5 км с приятели или постигането на нов личен рекорд в клека.

Все още сме доста далеч от намирането на безопасни лекарства, които да възпроизвеждат най-полезните ефекти на физическите упражнения при хората, но когато те се появят, вероятно ще бъдат най-полезни за хора в напреднала възраст, болни, немощни или по други причини неспособни да правят истински упражнения.

Те биха могли да помогнат на хора, които се възстановяват след операция, или на астронавти, които, дори и да тренират в орбита, страдат от загуба на костна маса и мускули, тъй като тялото им работи по-слабо в условията на микрогравитация.

За всички останали ползите от леката разходка или няколко клякания са трудни за имитиране с хапчета и (сравнително) лесни за получаване без тях. Един ден може би ще можем да приемаме упражнения под формата на таблетки - но сега е много по-лесно да потренираме.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK