Турският президент Абдула Гюл утвърди силно оспорвания закон, засилващ контрола на ислямско-консервативното правителството върху съдебната система. Това става на фона на политико-финансов скандал, злепоставящ режима, съобщиха местни медии.
По-конкретно законът внася промяна в организацията и компетенциите на Висшия съвет на съдиите и прокурорите, една от най-високопоставените съдебни инстанции в страната. Засилват се правомощията на министъра на правосъдието най-вече при назначаването на магистрати.
Турската опозиция твърдо призова държавния глава да наложи вето на документа, а Европейският съюз изрази публично безпокойството си пред Турция, че с него се поставя под заплаха "независимостта на съдебната система".
В отговор на критиките Абдула Гюл направи необичайна стъпка, аргументирайки се защо е утвърдил новия закон. Той подчерта, че е изразил своите възражения "по 15 конкретни пункта в документа, очевидно противоречащи на конституцията", но увери, че те били взети под внимание при дебатите в парламента.
"Аз също така реших да го одобря, смятайки, че други пунктове са били обсъдени от Конституционния съд", обясни президентът Гюл. Тези поправки не потушиха гнева на опозицията, която незабавно заяви, че възнамерява да сезира още днес следобед Конституционния съд, заявиха източници от опозиционната Народно-републиканска партия.