Турският президент Абдула Гюл очаква от Франция да не блокира процеса на присъединяване на страната му към ЕС. Той каза това в първия ден от държавното посещение на френския президент Франсоа Оланд в Анкара.

„Ние приветстваме позитивната позиция, поддържана от Оланд през последните няколко години, но процесът на преговорите съвсем не означава пълноправно членство Преговорният процес е адаптационен процес. Надяваме се, че няма да имаме политическо блокиране”. Изявлението молба от страна на Гюл стана по време на съвместна пресконференция с Оланд, чийто предшественик Никола Саркози се противопоставяше на кандидатурата на Турция за Общността.

Съюзът реши през октомври миналата година да възобнови преговорите за присъединяване с Турция, парализирани от 3 години, като отвори нова преговорна глава с Анкара. Париж отмени ветото си върху отварянето на главата, посветена на регионалната политика още същия месец. Това беше знак за затопляне на отношенията между двете страни.

Турция стана официално страна кандидат през 1999 г., но преговорният процес, започнал през 2005 г., е най-бавният в историята на ЕС. Причина за това са силните резерви на Париж и Берлин за приемането на страна със 76 милиона души население, мнозинството от които мюсюлмани. Друга „спънка” пред Анкара е липсата на напредък по разрешаването на случая с Кипър, чиято северна част е окупирана от 1974 г. от турски войски.