Актуалната икономическа ситуация в Гърция много напомня на кризата с руските ракети в Куба през 1962-ра между САЩ и СССР. Никой няма интерес катастрофата да се случи, на всички страни се заплашват с ужасите, които ще настъпят, ако това случи. Това смята Александър Делег, преподавател по икономика във френската военна академия „Сен Сир” пред ежедневника „Фигаро”.

По повод задълбочаващата се политическа криза в Гърция, с очевидната неспособност на политическите партии да сформират правителство на националното единство, експертът заявява:

„Каквото и да е правителството в Атина, отдаването на националния суверенитет е едно и също, защото средствата, които се отпускат като помощи на Гърция, се прехвърлят по сметка, която е под запор от кредиторите. По този начин Европа си гарантира, че сумите се използват по предназначение – да са изплащат на кредиторите”, коментира експертът.

Според Александър Делег политическата криза в Гърция е превърнала темата със споразумението по дълга на Гърция в заложник.

„Ситуацията напомня малко на кризата с ракетите в Куба, всеки обяснява, че положението е на ръба на пропастта … Но също като през 1962-ра между САЩ и СССР никой няма интерес катастрофата да се случи, но всеки заплашва с нея, за собствен интерес. Драмата е, че темата с излизането от Еврозоната действа като ефект на доминото – колкото повече вярват хората в това, толкова повече се увеличават шансовете то да се случи”, уточнява Александър Делег.

Едно евентуално бъдещо гръцко правителство има пред себе си задачите да договори по-удачни условия за заемите и да остане в Еврозоната, намалявайки обаче ангажиментите, за които настоява Европа, в замяната на помощта си, смята още експертът.

„Излизането на Гърция от Еврозоната ще създаде прецедент, последствията от който е трудно да си представим. Възможно ли ще е и други страни да последват гръцкия пример, вместо да предприемат икономическите мерки, които се налагат. В крайна сметка това ще наруши доверието в еврото”, допълва Алексъндър Делег
.
„От една страна Европа не може да принуди страната да излезе от Еврозоната, за да избегне да трябва вечно да финансира гръцкия дълг, без да изглежда по този начин лошия. От друга страна гърците разбират много добре, че това тласне държавата в пълен хаос – което ще се превърне в контра-пример за другите, които трябва да положат усилия икономически”, твърди експертът.