Сякаш икономическите проблеми са останали зад гърба на ударената от кризата Гърция, в навечерието на предсрочните избори през май в южната съседка избухна разгорещен дебат около проблема с нелегалната имиграция.

Леви и десни партии от коалиционното правителство, което прие непопулярния план на ЕС и МВФ за възстановяването на страната, търпят негативите от тежките решения. Миналия месец те обявиха намеренията си да приберат от улицата хиляди незаконно пребиваващи в страната чужденци, да решат проблемите на подалите законни молби за убежище и да репатрират останалите по родните места, предаде АФП.

Снимка: Архив, БГНЕС
Снимка: БГНЕС

„Около 150 хил. души влизат в Гърция всяка година, което създава проблем за социалния,” каза в понеделник министърът за защита на гражданите Михалис Хрисохоидис след среща с еврокомисаря по вътрешни работи Сесилия Малмстрьом. „Стотици хиляди хора обитават страната нелегално,” отбеляза той.

През март Хрисохоидис обяви, че Атина ще изгради мрежа от 30 центрове за нелегални имигранти, които ще помогнат за облекчаване на проблема на улицата и претъпканите арести на полицейските управления.

Гърция, която изживява период на икономически неволи, се явява основен пункт, през който преминават каналите на нелегалната имиграция от Турция и Близкия изток към Европа. Само миналата година са задържани близо 100 хил. души, а гръцките власти разглеждат 30 хил. молби за убежище. Властите предупреждават и за сериозна опасност за общественото здраве, тъй като много от чужденците идват от държави с увеличаващи се случаи на туберкулоза и холера.

Точният брой на незаконно пребиваващите чужди граждани в Гърция е неизвестен, въпреки че според някои оценки той е около милион или 9% от населението на страната. Много от тях се експлоатират на нископлатени работни места в строителството и земеделието, но голяма част живеят при тежки условия в големите градове и стават жертва на организираната престъпност, която ги замесва в наркотрафик и проституция.