Южната ни съседка Гърция отново е напълно парализирана от обща стачка на фона на напрегния Европейски съвет, който започна в Брюксел.

Четвъртата за годината обща стачка блокира въздушните, железопътните и фериботните превози, в контекста на посланието, което искат профсъюзите да изплатят на правителството, че няма да приемат трета поредна година бюджетни съкращения.

В рамките на преговорите с международните кредитори на Гърция - Европейският съюз, Международният валутен фонд и Европейската централна банка, настояха пред Атина да ограничи държавните бюджетни разходи с 9,2 млрд. евро за 2013 г., за да получи следващия транш от заеми в размер на 31,5 млрд. евро, които ще позволят на страната да избегне фалита.

Траншът е част от кредита от 130 млрд. евро, който ЕС и МВФ се съгласиха да отпуснат в замяна на обещания за реформи, включително дълго отлагана приватизация на държавни предприятия.

Суровите бюджетни ограничения от последните две години доведоха да намаляване на гръцкия бюджетен дефицит с близо 6 %, за сметка на намалени заплати, пенсии и социални помощи.

Един на всеки четирима гръцки граждани е без работа, като според профсъюзите този брой е по-висок, а икономиката на страната продължава да е в задълбочаваща се рецесия.

Междувременно министър-председателят Андонис Самарас се опитва в Брюксел да убеди европейските си партньори да дадат повече време на страната му, за да приложи на практика новите съкращения, които премиерът обеща да са последните.

Самарас и неговите политически партньори искат преходният период за въвеждане и утвърждаване на последната бюджетна реформа да е от четири години – до 2016, а от две, както е досега.

Въпросът за мерките за извеждане на Еврозоната от икономическата криза и рецесия, е приоритетен по време на Съвета на ЕС. Сред водещите идеи, които се обсъждат от държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС е приемането на принцип за „Един съюз с два бюджета”. 

Кардинални предложения за реформи

Става въпрос за 7 страници текст, изготвен от председателите на ЕК и Съвет, ЕЦБ и Еврогрупата, очертаващ пътната карта, която да доведе до обща финансова политика на първо време за страните от еврозоната.

„Вярваме и го казвам от името на цялото германско правителство, че можем наистина да постигнем напредък, като дадем на Европа реални права за намеса при формирането на националните бюджети, когато договорените граници на стабилност са пренебрегнати”, заяви Ангела Меркел.

Брюксел ще контролира дефицита и дълговете на страните от еврозоната, но в замяна ще им гарантира защита и финансова помощ чрез механизмите на Общността. Някои страни обаче имат конкретни възражения, а Чехия заплаши с вето.