Два сценария пред Атина

Гърция все още не е уверила международните кредитори, че ще изпълни наложените реформи. Това е причината да пропадне насрочената за сряда среща на финансовите министри от еврозоната, на която трябваше да се вземе решение за отпускането на поредния спасителен заем за Атина.

Новината дойде от председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнер, който посочи, че Атина, от една страна и т.нар. „тройка” (ЕЦБ, ЕК и МВФ) от друга трябва да свършат още доста работа по техническите въпроси. По думите му все още не са получени и необходимите политически гаранции от лидерите на гръцките партии подкрепящи правителството за осъществяването на одобрената програма за икономии.

По-рано днес финансист номер едно на Люксембург изрази опасения, че еврозоната може да се раздели с Гърция, ако страната не приложи обещаните мерки за съкращения. На конференция във Вашингтон, той начерта конкретно двата възможни сценария.

При първия Гърция прилага мерките, получава спасителния заем от 130 милиарда евро и остава в еврогрупата. В противен случай страните в еврозоната ще станат 16, посочи Люк Фриден.

Прилагането на новите съкращения обаче ще е трудна задача, още повече, че самото им приемане предизвика масови бунтове през нощта в неделя. Възстановяването на щетите продължава и в момента.

Междувременно в Гърция продължава борбата с щетите от погрома в нощта срещу понеделник. По последни данни 29 банкови офиса и 71 магазина са били опожарени. По време на размириците в Атина бяха разбити 170 магазина. Много от тях са напълно разрушени, опожарени или разграбени. Равносметката - 45 търговски обекта няма да отворят отново, което означава и 200 работни места по-малко.

Пострадали са и няколко исторически сгради. Снощи пред една от тях имаше бдение на свещи.

Финансовите измерения на щетите тепърва ще се изчисляват. Пострадаха обаче и десетки гърци от двете страни на барикадата - в болница лежат 68 полицаи и 70 демонстранти.

Глътка въздух за удавниците в еврозоната

Гърция получи финансова инжекция, която я отдалечи още малко от надвисналия фалит. Атина събра 1,3 млрд. евро от търг на тримесечни облигации при лихва от 4,61%, съобщи гръцката агенция за управление на дълга.

Лихвеното равнище е малко по-ниско, отколкото при последната емисия на 17 януари (4,64%), а и привлечената сума надхвърли очакваните 1 млрд. евро, информира икономическото издание „Насдак”.

Емисията бе продадена, след като Гърция се огъна под натиска на Брюксел и кредиторите и предприе важна крачка към деблокиране на плана за намаляване на дълга.

По-благоприятната реакция на финансовите пазари последва решението на гръцкото правителство да се съгласи с исканията за намаляване на заплатите и пенсиите и за съкращения в държавния сектор. Мерките ще позволят на страната да получи нов пакет финансова помощ в размер на 130 млрд. евро и да избегне фалита.

Предложенията, или по-точно условията, на партньорите на сраната от ЕС и еврозоната предвиждат намаляване на възнагражденията с 20 на сто.

Решението на Атина да се съгласи с тях предизвикаха остри сблъсъци между протестиращи и полиция в гръцката столица. Градът стана сцена на прояви на вандализъм. Подпалени бяха десетки сгради, пострадаха много магазини и офиси в централната част.

По всичко личи, че мнозинството от гърците и основните партии, които подкрепят кабинета на премиера Лукас Пападимос, са на двата полюса. Промените, които разгневиха обикновения работник и служител минаха в парламента с мнозинство от две трети. Много депутати са на мнение, че пред страната няма друга алтернатива, освен да приложи тежките икономии.

Тънка сламка и за Испания

Друг „удавник” от еврозоната, също успя да събере някое друго евро на финансовите пазари, като реализира облигации за 5,4 милиарда.

Това е първата финансова инжекция след предприетите от Мадрид мерки за реформиране на трудовия пазар, които целят възстановяване на доверието на инвеститорите в испанската икономика.

Друга основна задача на реформата е да се справи рекордната безработица, която отдавна прескочи прага от 20%. Проблемът е особено остър при младите в кралството – почти половината от испанските младежи не успяват да намерят работа.

“Мудис” vs Европа

„Удавниците” не са единствените с проблеми в Европа. По-рано днес международната агенция "Мудис" (Moody's) понижи дълговите рейтинги на Италия, Испания, Португалия, Словения, Словакия и Малта. В негативна посока бяха коригирани и прогнозите за кредитните рейтинги на Франция, Великобритания и Австрия.