Напомняме на Русия, че свободата на информацията е фундаментално човешко право, част от Хартата на човешките права, подписана от Русия. Така говорителят на Европейската комисия Набила Масрали коментира пред репортер на bTV ситуацията с българския журналист Христо Грозев.

Позиция на ЕК
Снимка: bTV

Грозев беше обявен за издирване от Москва, като все още не е ясно в какво точно е обвинен.

„Тъй като причините за решението на Москва все още са неизвестни, искаме да припомним, че Христо Грозев е многоуважаван разследващ журналист, който спомогна за ключови разследвания през годините като свалянето на самолет МН17 през 2014 г., отравянето на Сергей Скрипал, отравянето на Алексей Навални от 2020 г. и в по-близкото минало – престъпленията на Русия по време на войната с Украйна“, пише още в официалната позиция.

Позиция на ЕК
Снимка: bTV

ЕС остро осъжда продължаващите репресии срещу независими руски медии и блокирането на достъпа до чуждестранни новинарски сайтове, се казва още в позицията.

„Руските власти се стремят да лишат руските граждани от независими източници на информация за войната, която Русия води в Украйна, и зверствата, извършени от руските сили там. Войната на Русия в Украйна се отразява в Русия чрез цензура с руския закон, който криминализира така наречената „фалшива“ информация, включително за руската инвазия в Украйна. Това също накара голям брой независими руски, както и международни медии да напуснат Русия“, казват още от ЕК.

Междувременно българският евродепутат и лидер на европейските либерали Илхан Кючук предлага на целия Европейски парламент да подкрепи писмото му към Върховния представител на ЕС за външната политика Жозеп Борел с въпроси като: "Той ще поиска ли незабавна отмяна на мярката срещу Христо Грозев? Как конкретно ще го защити?"

„Няма време за губене по случая Христо Грозев. България трябва да поиска адекватна европейска защита. Срамно е, когато редица европейски правителства протягат ръка към българския гражданин и журналист Христо Грозев, а в същото време държавата на най-високо ниво мълчи“, казва Илхан Кючук.

Срокът да се подкрепи писмото е 3 януари.