Компанията Google започна да прилага новите правила за съхранение на лични данни. Седми ден тя съхранява нашите предпочитания при търсене, в мрежата за споделяне на видео - YouTube, статусите, които пишем в социалната мрежа " Googlе+ ", дори съдържанието на нашите имейли. И ги съхранява в единна база данни. Компанията казва, че целта е търговска.
Всяка търсачка съхранява предпочитанията ни под някаква форма. Когато я използваме или искаме да гледаме клип в YouTube, имаме чувството, че страницата вече "знае"какво ще напишем.
Google обаче отдавна не е само търсачка
В продължение на седмици, малък надпис на търсачката ни подканваше да прочетем новите правила за ползването й. Малцина са тези, които го направиха. Но недоволните вече са хиляди - и от двете страни на океана.
"Това, което направи Googlе прекърши доверието на потребителите. Сега те казват - ние искаме да знаем всичко, което правите с нашите услуги и да събираме тази информация на едно място, за да я използваме за маркетинг", каза Марк Ротенбърг, Център за електронна поверителност, САЩ.
Българският специалист доц. Георги Димитров (фондация „Право и интернет”) пояснява, че Googlе прави това, за да може да насочва рекламата си по-прецизно към всеки от нас.
"Въпросът е - дали е законосъобразно събирането на тази информация и дали законно се обработва”, коментира доц. Димитров. По думите му, според българското право, властите имат възможност да изискат от доставчика всяка събрана информация.
Googlе обаче може да се препъне сериозно в Европа
Френските власти вече излязоха със становище, че новата политика на компанията нарушава европейското законодателство. Доц. Георги Димитров поясни, че събирането на информация не става без съгласието на потребителя.
Изборът е ваш
Ако не искате да знаят нещо за вас, просто не го пишете в Googlе. И не си правете илюзията, че в интернет може да сте анонимни.
И така - ако напишете имейл пощата на Googlе, че Баселона ще смаже Байер Леверкузен, след няколко часа приемате, че пощата ви може да бъде затрупана от реклами за хотели в Барселона.
Над 300 милиона души правят над 2 милиарда търсения в Googlе всеки ден. Дали тези цифри ще намалеят от съображения за виртуална сигурност ще стане ясно в следващите месеци.