Стотици поддръжници на руския опозиционен активист Алексей Навални отдадоха почит и положиха цветя на гроба му днес, когато се навършва година от смъртта му. 

Родителите на Алексей Навални, Анатолий и Людмила, посетиха гроба на сина си. Те бяха придружени от свекървата на Алексей, майката на съпругата му Юлия Налнална, Алла Абросимова.

Сред посетителите на гроба на руския опозиционер бяха чуждестранни дипломати, включително посланикът на САЩ Лин Трейси и посланикът на ЕС Ролан Галараг.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Полицията разреши влизането в Борисовското гробище, но снимаше церемонията. Някои носеха хирургически маски, за да не бъдат разпознати. 

Към обяд гробът на опозиционния лидер беше затрупан от цветя и десетки опечалени продължаваха да пристигат, сами или на малки групи.

Жена постави икона на гроба на руския опозиционен лидер
Снимка: Reuters

Стотици хора отбелязаха първата годишнина от смъртта на Навални на московското гробище
Снимка: Reuters

„Искрено вярвам, че тези, които идват тук, са най-добрите хора в Русия, защото това е патриотизъм, когато обичаш страната си и искаш да я направиш малко по-добра. Русия трябва да бъде щастлива“, каза майката на Навални Людмила.

Поклонения и демонстрации в цяла Европа почетоха паметта му. У нас паметта на руски опозиционер беше почетена с панихида в храм „Св. Неделя“.

„Той беше истински герой, много рядко хората могат да бъдат толкова смели. Той отдаде своя живот за свобода, за хората и за човешките права“, каза Ирина.

„В тоталитаризма такива хора са неудобни, такива хора не се харесват от властта на Путин“, коментира Андрей.

Пред Руското посолство в София се проведе възпоменателен митинг.

Паметта на Навални беше почетена и в Бургас, където руски граждани, намерили убежище в страната ни, положиха цветя на Паметника на жертвите на комунистическия режим.

Един от най-изявените противници на руския президент Владимир Путин, Навални беше отровен през 2020 г. преди регионалните избори в Сибир.

Той беше откаран в берлинска болница, където беше диагностицирано отравяне с нервнопаралитично вещество.

След като се възстанови, Навални се върна в Русия и веднага беше арестуван по обвинения, свързани с предишно неявяване пред властите.

По-късно той беше осъден на девет години затвор по обвинения в измама и обида на съдия. В следващ съдебен процес по обвинение в екстремизъм присъдата му беше увеличена на 19 години.

Навални излежаваше присъдата си в наказателна колония северно от Полярния кръг, където почина на 47-годишна възраст, след като припадна и изгуби съзнание, според надзирателите.

Смъртта му беше обявена от Федералната служба по изпълнение на наказанията на Ямало-Ненецкия автономен окръг в 14:19 ч. московско време на 16 февруари.

Руските дисиденти обвиниха Кремъл за смъртта му, а съпругата на Навални директно обвини президента Путин. Властите отричат да са замесени.

 

Подкрепящи Кремъл "Телеграм" канали предупредиха днес поддръжниците на Навални да не посещават гробището.

Едно от посланията споменава "Големият брат и неговото вечно наблюдаващо око", придружено със снимка, която показва наличието на наблюдателна камера на входа на гробището.

Четирима журналисти в момента са подсъдими в Русия за "участие в екстремистка група", поради обвинения, че са правили снимки за екипа на Алексей Навални.

През януари трима от адвокатите, защитаващи опозиционния лидер, бяха осъдени на между три и половина и пет години затвор за предаване на негови съобщения, докато е бил в ареста.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK