Институциите в Северна Македония, които не използват албански език, ще бъдат глобявани с 4000 до 5000 евро, предвижда законопроект за Държавния инспекторат за употреба на езиците, който беше приет вчера от правителството, предаде Танюг. Предстои законът да бъде разгледан и гласуван в парламента.

Основната задача на инспектората ще бъде контрол за официалната употреба на албанския език на цялата територия на страната, както е предвидено в приетия неотдавна Закон за езиците. Той ще бъде част от структурите на правосъдното министерство.

Според публикация в македонския вестник "Вечер", инспекторатът наистина ще налага глоби за неспазване на Закона за езиците, но те ще бъдат в размер до 500 евро, а не сумите, съобщени от Танюг.

Останалите македонски медии се въздържат в своя коментар за правомощията на бъдещия инспекторат и какви наказание ще налаза за неспазване на Закона на езиците. 

Според новия законопроект органите на държавната власт, централните институции, държавните предприятия, агенции, дирекции, учреждения и организации, комисии и юридически лица ще трябва да платят от 4 до 5 хиляди евро, ако нарушат Закона за употреба на езиците.

Глобата за отговорно служебно лице ще бъде 30 процента от глобата, наложена на институцията.

Законът за езиците предизвика многобройни реакции именно заради разпоредбите, предвиждащи употреба на албански език в институциите на цялата територия на страната, макар че албанското малцинство е съсредоточено главно в северозападните части на страната.

Опозицията твърдеше, че това е „скъп и тромав" закон, който не отразява реалното положение и ще създаде нови огромни разходи в държавния бюджет.

От друга страна, властите защитиха закона с твърдението, че това е крачка напред в създаването на „едно общество за всички".

Приемането на албанския за втори официален език предизвика недоволство сред голяма част от славяноезичното население на Северна Македония и стана причина за война между институциите, след като бившият президент Георге Иванов отказа да подпише закона.