България е една от общо 47 държави, в които международната природозащитна организация „Грийнпийс” провежда протестни акции срещу ареста в Русия на 28 нейни активисти и двама журналисти.
Събитията преминават под надслова „Глобален ден за солидарност. Да подкрепим екипажа и активистите на „Грийнпийс“!”. Събитието в София бе обявено за съботния следобед пред Паметника на Съветската армия.
„Ние сме свидетели на унищожението на Арктика. Показваме на обществото какво се случва. Искаме Арктика да бъде глобално защитена зона от апетитите на нефтените компании. Те са били там, за да отправят този призив към света,” обясни българката Деница Петрова, която се включи в акцията в София.
На 19 септември кораб на организацията се доближи до сондажна платформа в Баренцово море в знак на протест срещу евентуалното замърсяване на Северния ледовит океан.
Опитът на активисти на „Гринпийс" да се качат на платформата, собственост на „Газпром", бе осуетен от руски войници, след което 30-имата на борда на кораба „Арктик сънрайз" бяха арестувани, а корабът - изтеглен на буксир до Мурманск.
Активистите и журналистите бяха обвинени пиратство и може да бъдат осъдени на до 15 години затвор.
Директорът по международните въпроси към „Гринпийс" Куми Найду заяви днес, че посегателството срещу „Арктик сънрайз" и екипажа му е най-голямото нападение срещу организацията след потопяването на кораба й „Рейнбоу уориър" край Нова Зеландия от френски агенти през 1985 г. Тогава „Гринпийс" протестира срещу ядрените опити на Франция в Тихия океан.
Капитан на арестувания в Мурманск кораб „Арктик сънрайз" е американецът Питър Уилкокс, който е бил капитан и на „Рейнбоу уориър".
Днешните протестни прояви започват в Нова Зеландия и Русия и ще продължат в Европа и САЩ.