Жителите на Япония вече могат да гледат филма на Кристофър Нолан „Опенхаймер“ по кината. Това се случва 8 месеца след световната премиера и чак след успеха на лентата на тазгодишните Оскари.
За Япония – и най-вече за жителите на Хирошима и Нагасаки – появата на атомната бомба носи само негативни емоции.
Сега, 8 месеца след световния успех на Кристофър Нолан, японците имат възможност да гледат на голям екран събитията от американска страна, които за Япония остават най-травмиращите в тяхната история.
„Много е страшно да пуснеш такъв филм, без да знаеш напълно ефектите на ядрената бомба“, коментира Како Окуно пред „Ню Йорк таймс“ – една от първите зрителки, гледала филма на кино.
„Ако Опенхаймер наистина е смятал, че технологията, която създава, може да унищожи света… иска ми се да беше направил нещо по въпроса“, казва още тя.
22-годишната жена е израснала в Хирошима. Тя остава шокирана от сцената, в която учените празнуват атомните бомбардировки над Хирошима и Нагасаки.
Разпространителите на лентата в Япония обявиха през декември, че след много обмисляне и вътрешни дискусии на високо ниво са решили все пак да пуснат „Опенхаймер“ по кината. Причината – темата, с която се занимава, е от огромно значение за нас, японците“.
Филмът е пуснат на голям екран, като на някои места киносалоните добавят предупреждение в началото – „Някои сцени могат да напомнят на зрителите за атомните бомбардировки“.
Кинокритици в Япония казват, че появата на разкаяние в героя на Опенхаймер разкрива промяната на политиката на американското правителство спрямо Япония през годините след Втората световна война.
Сред зрителите е и Кана Мийоши на 30 години, която е родом от Хирошима. Баба ѝ е била на 7 години, когато атомната бомба удря града. Като много други японци, тя е поразена от сцените, в които учените празнуват първия тест и първото използване на ядрената енергия за унищожение в родината ѝ, но в същото време не ги упреква.
„Това е реалността. Не можем да я променим“, казва тя.
Ще има ли дебат за ядрените оръжия?
Масово жителите на Япония подкрепят ядреното разоръжаване. Държавата няма свои собствени ядрени оръжия и разчита на „ядрения чадър“ на Съединените щати за защита.
Според експерти появата на „Опенхаймер“ може да стимулира дискусия по темата дали е нужно да поддържа страната някакъв ядрен арсенал.
Мирни активисти в Япония също виждат възможност за промяна на дискусията.
„Това е страхотна възможност да започнем да разсъждаваме за ядрените оръжия от международна гледна точка. Защото в момента в Япония ядрените оръжия присъстват само в историята за Хирошима и Нагасаки“, коментира Акира Кавазаки, който е шеф на комитета на Peace Boat.
Чисто исторически филмът също показва смяна на настроенията. „Опенхаймер“ разказва историята на изобретател, който е тормозен от съвестта си заради своето изобретение. Подобна лента не би могла да бъде възможна преди 10 години.
Масово в Съединените щати се смята, че бомбардировките в Япония са били единственият начин да бъдат спасени животите на хиляди американски войници през Втората световна война.
Сега настроенията са други.